Jesenický gympl hostil studenty z Maďarska, sám měl děcka v Belgii

08.10.2023

Až budou dnešní mladí Češi starší, nebude tenhle národ patřit k jednomu z nejméně otevřených vůči cizincům a postarají se o to dvě věci – mladí studují cizí jazyky a mladí se potkávají s jinými národy.

"Strach" z cizinců bourají projekty typu Erasmus, protože na školy přivážejí zahraniční studenty, kde pak nastupují všechny ty angličtiny, španělštiny, němčiny, francouzštiny… Výstup z komfortní zóny je to ve chvíli, kdy naši studenti odjíždí na výměnné pobyty do zahraničních rodin, čímž definitivně padají obavy vůči cizímu, novému, jinému…

Už dlouho to právě tímhle způsobem probíhá na Gymnáziu Jeseník, kde se v druhé půlce září objevili studenti z nedalekého Maďarska. Ti zde strávili pět prosluněných dní, jimž vévodily společné aktivity ve škole a poznávání regionu. Maďarští studenti a učitelé se například vypravili na nejdelší visutou lávku na Dolní Moravě.

Ve stejném týdnu byla skupinka jesenických gymnazistů s Erasmem v Belgii, kam se kromě Čechů a domácích Belgičanů sjeli Lotyši, Dánové a Španělé. V tomhle mezinárodním složení se studenti dlouhodoběji zabývají tématem udržitelnosti a zdaleka nejen v oblasti životního prostředí. Na společných workshopech a přednáškách dávají dohromady vzdělávací videa a prezentace, jež budou na konci projektu společným výstupem. To je přece skvělé, kromě angličtiny sbírat zkušenosti také s prací v mezinárodním týmu.

A v kalendáři GymJes čteme, že ještě letos gympláci letí na africký ostrov Reunion a příští rok je v plánu Španělsko, kde pět studentů stráví 3 měsíce, a taky Portugalsko.

Foto (zdroj): Gymnázium Jeseník

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.