Jesenicko versus Praha

03.06.2019

Musíme tu toho ještě hodně odmakat, abychom z Jesenicka udělali ten pomyslný ráj na zemi a neuškodí si to čas od času připomenout. Podívali jsme se na data Českého statistického úřadu a Deníku Data a:
Měli bychom zlepšit vzdělanostní strukturu, máme zde málo vysokoškoláků. Vzdělanější společnost totiž má vyšší příjmy, protože umí vyrobit sofistikovanější produkty/poskytnou kvalitnější služby, za které zákazníci platí víc.
Už teď ale můžeme říci, že za poslední dva tři roky, co ekonomika fakt šlape, dochází k pozvolnému sbližování průměrných mezd Prahy se zbytkem země (Praha cca 39.000 Kč, Olomoucký kraj cca 28.000 Kč). Jistě, okres Jeseník je pod krajským průměrem, ale zase pražský průměr je dosti navýšen o velmi vysoké mzdy ředitelů a vyššího managementu především nadnárodních korporací majících v Praze sídla. Platy na Jesenicku rostou, jak zaměstnavatelé reagují na nedostatek lidí.
Pokud jde o ceny nájmů, tak ty jsou na Jesenicku v porovnání se zbytkem země velmi přijatelné. Jestliže je průměrná cena měsíčního nájemného v ČR na m2 245,- Kč, pak v okrese Jeseník je to za metr čtvereční 87,- korun (Praha 304,-/m2). A kdybychom třeba porovnali, z kolika výplat si koupí třípokojový byt Pražan a Jeseníčák, ten v Jeseníku by bydlel ve svém určitě dříve. Ale musíme stavět více bytů, aby nám tu ti mladí chtěli a mohli zůstávat.
A ještě jeden příměr, zkuste být v Praze důchodcem, tam je průměrný důchod 14.180,- Kč, ten v Jeseníku 12.560,- Kč.
Prahu máme rádi a jsme ti poslední, kdo by chtěl vyvolávat jakoukoli nevraživost vůči metropoli. Jen bychom chtěli trochu relativizovat dojem, který Praze v porovnání s Jesenickem mnozí přisuzujeme. V náš prospěch hovoří ještě další ukazatele, jako čistota vzduchu, rozloha lesů a přírody vůbec, stav podzemních vod, bohatost komunitního života, nabídka outdoorových aktivit ... Ale neusněme na vavřínech, o to všechno se musíme starat.
Tož, na pražáky ;-)

Foto (zdroj): Jean-Paul Navarro

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.