Jesenicko v Evropě 11: Sociální služby

15.11.2023

Jsme zpět, abychom připomněli, kam všude na Jesenicko směřovaly v minulých let evropské dotace, z nichž se tady mohlo mohutně investovat. Pro světlou budoucnost to není všechno a má to své mouchy, na druhou stranu podmínky aktuálních výzev jsou přísnější a je v nich jasný tlak na udržitelnost a inovativnost. Nabízíme zrychlený pohled na to, co se tady za eura realizovalo v oblasti sociální služeb.

Prostřednictvím Olomouckého kraje to byly miliony na poskytování sociálních služeb z oblasti sociální prevence a jejich dostupnost osobám sociálně ohroženým nebo vyloučeným (2008-2015). V jiném programu šlo pro změnu o podporu azylových domů.

Spadá sem i projekt města Jeseník - vybudování komunitního Centra společných aktivit (CSA). Příspěvek EU činil 17 milionů korun českých. Jeseník dále získal asi 14,7 milionů na aktivity spojené se sociální integrací dětí a mládeže ve věku 16 až 26 let. Projekt běžel v letech 2011-2015. Také rekonstrukce paneláku na Tylově ulici a vybudování 8 bytů určených pro sociální bydlení by se neodehrála bez našeho členství v EU. Ta do Jeseníku poslala přes 7,4 mil. korun.

Bělá pod Pradědem si zase mohla dovolit vybudovat dům se sedmi sociálními byty, schválená dotace byly ve výši 8,3 milionů korun.

V České Vsi taky zrekonstruovali starou budovu, aby její opravou obec získala 7 malometrážních bytových jednotek. Povedlo se to i díky dotaci obnášející skoro 7,4 milionů.

V Bernarticích šli do adaptace rodinného domu na tři malé byty určené pro potřeby sociálního bydlení.

Vlčice s přispěním dvanácti milionů Kč totálně zrekonstruovaly panelový dům na 17 sociálních bytů.

Přes 11 milionů na hodně podobnou investic poslal Brusel Zlatým Horám v roce 2017. Tehdy ve dvou opravených bytech vzniklo 13 malometrážních jednotek pro lidi v bytové nouzi.

Javornické občanské sdružení Ester si získáním dvanáctimilionové dotace pomohlo k rekonstrukci tří objektů s cílem poskytovat v nich sociální služby potřebným.

Neziskovka Zahrada 2000 mohla díky 5,2 milionům realizovat komunitní sociální práce a budovat komunitu ze společenství sociálně vyloučených osob na Jesenicku.

Bylo toho víc a v běhu jsou rozhodně další projekty zvyšující úroveň sociálních služeb v regionu.

Připomínáme, že poradenská společnost Grant Help má pro Jesenicko alokovány své kapacity. Pokud máte projekt vhodný ke spolufinancování z evropských fondů, ozvěte se nám, propojíme vás s nimi.

Foto (zdroj): Unsplash

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.