Jesenicko se pyšní dobrou dostupností základních škol

13.09.2020

V České republice je na 4200 základních škol. Tipujeme, že žádná z nich nefunguje v ideálních podmínkách. Buď je v daném městě/obci dětí víc, než židliček a lavic, nebo je málo učitelů, případně je málo dětí a třídy jsou poloprázdné.
Když je to září, chceme se podívat na kapacity škol na Jesenicku. Jdeme na to z rodičovského pohledu, tedy "mám předškoláka, jak lehce/obtížně ho umístím do preferované školy"? Podle loňských dat platformy Česko v datech je Jeseník dokonce v TOP 3 mezi městy s nejpříznivější dostupností místa pro prvňáka. Dále se vysoko umístila Mohelnice a třeba Králíky. Oproti například Brnu a Praze, včetně jejich přilehlých satelitů, je tohle určitý luxus táhnoucí se tak trochu celým okresem, že jako rodič netrnete, jestli se vaše ratolest dostane do místní školy. Ale má to samozřejmě háček, škola bojující o každé dítě dost často bojuje i o každého kantora, takže to přináší jistý tlak na ředitele, každého prvního září naplnit sborovnu.
Nicméně mladé rodiny řešící hlavně dostupnost bydlení, kapacitu škol a základním zdravotní péči, nám možná dají za pravdu, že tahle "školní výhoda" může být rozdílový důvod, proč se třeba neodstěhují do velkého města, ale výchovu si střihnou na Jesenicku.

Foto (zdroj): ZŠ Jeseník

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.