Jesenicko problémy se suchem řeší

14.02.2019

Teď v zimě si na to ani nevzpomeneme, ale počkejte na horké léto, na suché trávníky, chřadnoucí obilí, útočícího kůrovce. Proto ze sněhu, který napadne a roztaje, napadne a roztaje, napadne a roztaje můžete mít klidně radost, neprovozujete-li sjezdovku. Voda se vsákne do půdy a na jaře poslouží.
H2O je naše obrovské bohatství, na němž třeba závisí provoz Priessnitzových lázní, potřebuje ji zdejší zemědělství i průmysl, chceme ji mít k rekreaci i k užitku a musíme něco dělat proti jejímu současnému rychlému odtoku přes potoky a řeky pryč za hranice.
Hrozně moc v tomhle směru dělá Spolek Silezika ze Supíkovic. Chcete-li slyšet trochu černější scénáře ohledně péče o vodu na Jesenicku, potkejte se s předsedou spolku Jurajem Grňou, ten vás zasvětí jedna dvě. Fakt před sebou máme hodně práce, ale nebojte, něco se už děje. Juraj svojí osvětou a aktivitou postupně probouzí obce Jesenicka, aby se zabývaly zpomalováním odtoku vody z krajiny budováním drobných vodních ploch a mokřadů.
Silezika díky Evropské unii a jejímu programu Životní prostředí v loňském roce vybudovala několik malých vodních děl - tůní. Třeba ve Velké Kraši Nad Habinou, U Obory a U Kaolinového lomu ve Staré Červené Vodě, v Červeném Dole u Uhelné, Nad Šíravou v Kobylé nad Vidnávkou, v Černé Vodě u dětského domova, v Novém Podhradí a Nad Píšťalou aj.
Ke snaze zadržovat zde vodu se připojily i Lesy ČR, které na Hoštickém potoku v Javorníku vybudovaly vodní nádrž U Kamenného mostu, která pojme 2,3 tisíce metrů krychlových vody a v parném létě Javornicku bude pomáhat. Dílo za 1,8 milionů korun ale nezůstane samo, letos Lesy ČR postaví malou nádrž na Plavném potoce u Černé Vody.
Ta problematika je pro laika složitější, nezbývá než závěrečný apel, šetřete vodou, kdykoli to půjde.

Foto (zdroj): Lesy ČR

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.