Jesenicko, pojď být víc bezobalové

15.07.2020

Ta (r)evoluce probublává zespodu, jak to tak někdy bývá a už teď zaslouží uznání a naši pozornost všichni, kteří u téhle změny jsou aktivní. Bavíme se tady o zákaznickém chování, o boji s velkou spotřebou obalových plastů a o snaze spotřebitelům nabídnout bezobalovou alternativu. Sledujte, jak to táhnou ekologicky nejuvědomělejší jedinci a postupně se k tomu přidávají velcí retailoví hráči.
Nezisková organizace Bezobalu pro vás spustila kalkulačku, s jejíž pomocí si dokážete po každém vašem nákupu spočítat, kolik gramů plastu jste ušetřili, pokud nakupujete do "nekonečných obalů". Typicky jde o zeleninu, ovoce a pečivo, které místo mikrotenových sáčků vložíte do svého vlastního pytlíku. Ty dnes dostanete ve všech dobrých supermarketech, nebo si je můžete vyrobit. Roušky jsme si taky šili :-). Tím, že vám kalkulačka (najdete ji zde) po každém 'zabezpečování proviantu' nahlásí sotva pár gramů, se nenechte zmást, spočítejte si to za rok a spočítejte si to za "celý" okres Jeseník, to už budou tuny. Nám běžný nákup o sedmi sáčcích vychází na úsporu 12 gramů.
A tlak na prodejce roste, drogistické řetězce DM i Rossmann už ve velkých městech bezobalový prodej testují, tohle musí brzo dojít i do Jeseníku. Často i příklonem k lokálním potravinám se dají nějaké obaly ušetřit. Farmáři totiž nepraktikují velkoproducentskou praxi 'obalvobalu' (výrobek v sáčku a v celobarevné krabičce).
Komu je to málo, můžete začít chodit pro potraviny rovnou do bezobalového obchodu Robi (u autobusového nádraží v Jeseníku), či do second butiku La_almara, kde dostanete do vratných obalů drogerii (aviváže, šampóny...).
Tomuhle snažení se říká 'zero waste' a nám nezbývá než tomu fandit.

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode Cookies