Jesenicko mluví do koncepce kultury, kreativity a památkové péče

27.02.2022

Kraj je důležitý podporovatel kultury, v těchto měsících pracuje na koncepci kultury, kreativity a památkové péče Olomouckého kraje na roky 2022-2029. Ta má být nástrojem, pomocí něhož může hejtmanství koordinovat rozvoj kultury. A Kraj si to nekutá sám někde po kancelářích na úřadě, ale naopak se snaží do tvorby zatáhnout co nejvíce aktérů z kulturní a kreativní sféry, a to včetně Jesenicka.

Vidíme v téhle snaze radního pro kulturu Jana Žůrka hned několik pozitiv i pro jesenickou kulturní sféru. Protože práce na koncepci znamenala i několik osobních setkání (workshopů) místních pořadatelů kulturních akcí, svedlo je to dohromady na jedno místo a až tam se ukázalo, že se třeba vidí poprvé. Potkali se lidé z kulturních domů či městských kulturních zařízení, muzeí, knihoven, starostové...

Protože, a to je další přínos, by tohle mělo vést k tomu, že spolu organizátoři budou řešit termíny konání svých akcí, aby nedocházelo k překryvu třeba obsahově podobných událostí.

Za další panuje shoda na tom, že by Jesenicko mělo dostat jeden jediný kalendář kulturních akcí. Prostě portál, na kterém najdete úplný výčet koncertů, představení, výstav, zábav, plesů, promítání, vesnických tancovaček apod. Ocení to každý obyvatel, třeba jen občasný konzument místní kultury, ocení to návštěvníci regionu hledající při svých dovolených nějaké to kulturní vyžití.

Posledním a dlužno dodat tím hlavním pozitivem je, že lidé od kultury z okresu Jeseník dostali své názory a své potřeby do chystaného dokumentu. Podle dostupných signálů byly nejskloňovanějším slovem peníze. Však ať to na Kraji slyší a přisypou ;-)

Abychom to nezakecali, vedle kultury je ta koncepce i o kulturním dědictví a památkové péči čili ta ambice je úplná. Připočtěme k tomu ještě kreativní odvětví, to je novější optikou též komponent kultury s velkým K.

Sečteno, podtrženo, bude vize, budou cíle, bude výčet konkrétních aktivit, tak si od toho můžeme slibovat posílení kultury na Jesenicku.

Foto (zdroj): Olomoucký kraj

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.