Jesenicko má svoje učebnice patriotismu

13.09.2022

Nikomu nejde nakazovat, aby tady žil, jde ale nabídnout motivy, proč by to měl udělat. Tak dobře - zvážit. Aby to mohl udělat (zvážit), musí existovat argumenty. Těmi nejdostupnějšími je obyčejný výčet toho nejzajímavějšího, co na Jesenicku máme. Říká se tomu patriotismus a mělo by to být jakési povinné minimum do každé rodiny, ať vymýtíme ten, byť slábnoucí, negativismus.

V tomto smyslu si skvělý počin připisuje jesenický odbor školství, pod jehož dohledem vzniklo unikátní lokální dílo - edice 1+4 pracovních listů s regionální tématikou pro základní školy. Vše v rámci aktivity 'Jesenicko v kostce'.

Učitelky na I. stupni všech škol dostávají do ruky nefalšovaného průvodce Jesenicka, s jehož pomocí dětem zábavnou formou představí jejich kraj. Průvodci pracovními listy jsou Jeník a Jesenka, a ty dětem ukazují důležité pamětihodnosti, nejslavnějšího rodáka Priessnitze, připomínají jim temné období čarodějnických procesů, seznamují je s Jesenickou přírodou vč. zajímavých turistických cílů. Speciální kapitola je věnována Pradědovi.

Na školy s II. stupněm jsou v těchto dnech distribuovány další čtyři sešity. V Jesenicko v kostce - etnografie se pilní žáci dozvědí o řeči původních obyvatel a něco o historii řemesel na Jesenicku. V pracovních listech o historii se kolektiv autorů ze Vzdělávání Jesenicko a z Vlastivědného muzea Jesenicka rozepsal o osobnostech, historii a významných lokalitách okresu. Zajímavostmi o bludných balvanech na Jesenicku se zmiňuje díl číslo 3 - geologie. Prozatím poslední díl biologie si dal za cíl poučit žáky o chráněném území Rejvíz a možná překvapivě je dovzdělat na téma invazivní rostliny Jesenicka.

My tomu nadšeně tleskáme, protože tohle tady obrovsky chybělo. Regionální výchova svou důležitostí nepřekonává matematiku nebo český jazyk, ale podle nás patří do povinné výbavy každého rodáka/rodačky. Když to tady ty mladé naučíme milovat, ono se nám jich sem vrátí více. Tohle zní optimisticky.

Foto (zdroj): Vzdělávání Jesenicko 

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.