Jesenicko má další minipivovar, v Bukové začal vařit Albert Michler akciový pivovar

17.07.2023

Průmyslová revoluce znamenala pro Jesenicko zlaté časy pivovarnictví. V jeden okamžik jich tady bylo patnáct. Vlastním pivem se pyšnili Bílá Voda, Bílý Potok, Černá Voda, Dolní Grunt (Dolní Údolí), Javorník rovnou dvakrát, Jeseník dokonce třikrát, Stará Červená Voda, Velké Kunětice, Vidnava taky dvakrát, Zlaté Hory a Žulová.

Průmyslová transformace, zdá se, pro Jesenicko znamená další renesanci oboru, jehož finálním produktem je Čechy milované pivo. K tradiční hanušovické Holbě a jejím osvědčeným pivům, přibyl v roce 2011 Minipivovar Jeseník. Druhým v pořadí je od roku 2015 Pivovar Cestář z Ostružné.

Třetí špendlík na mapě okresních řemeslných pivovarů je nejnověji zapíchnut v obci Buková u Bernartic. Tu máte pravděpodobně spojenu s výrobou špičkových destilátů, zejména rumů, leč podnikavost lidí okolo destilérky Albert Michler přináší další výzvu - vaření piva. Majitelé se nechali slyšet, že chtějí vařit jak opravdové ležáky, tak různé speciály a také silná piva stařená v dřevěných sudech po rumu a bourbornu.

A nejen, že chtějí, oni už vaří! Zkušený hlavní sládek Milan Kuráň už uvařil světlého ležáka Altvater 11, polotmavého Altvater 13 a svrchně kvašeného Michler 12 IPA. Ještě jsme neměli tu příležitost ochutnat, ale brzo to napravíme. Buď nákupem v jesenické Pivotéce U Křížů, Ennea shopu, Zdravé kavárně, LECOfee, točeným v Našem Bistru anebo 5. srpna na neoficiálním festivalu pivovarů na Jeseník se baví.

Dej Bůh štěstí.

Foto (zdroj): Albert Michler akciový pivovar

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.