Jesenicko, kraj i stát, všichni bojují

19.03.2020

My víme, že je těžké dívat se příliš dopředu, až se situace v zemi začne vracet do normálu, když těch negativních zpráv spojených s koronavirem je všude tolik. Stejně to ale zkusíme.
Nabyli jsme dojmu, že většina země dejme tomu akceptuje postupné přitahování šroubů, myslíme tím od zavírání škol a obchodů, přes omezování pohybu, až po povinné nasazování roušek. Byznys se zastavuje, podnikatelům padají tržby... všechno špatně.
Kdo chce, tak vidí i ty dobré věci. O rouškách, které šijí dobrovolníci i místní firmy, jsme psali v úterý. Skauti, dobrovolní hasiči i jednotlivci začínají pomáhat osamělým seniorům, šlape do toho Charita Jeseník a třeba město Jeseník pro seniory zřídilo speciální telefonní linky 728 546 399, 702 296 960 a e-mail senior@mujes.cz. Organizace Zahrada 2000 nabízí psychologickou pomoc těm, kterým COVID-19 až příliš ztrpčuje život. Tady www.menujesenik.cz najdete několik "statečných" restaurací, které vaří jídlo s sebou nebo jídlo rozvážejí. Připomínáme, že lidé nad 65 let mají pro nakupování potravin vyhrazen speciální čas 10 až 12 hod. Ze zpráv, které máme to vypadá, že každý obecní/městský úřad má svůj krizový štáb, odkud vycházejí pokyny a je koordinována pomoc. Jesenicko těžké časy umí.
Z Olomouckého kraje též vyzařuje, že se o problém intenzivně zajímá, vždyť k 18.3. je v něm 51 potvrzených nakažení koronavirem. Hejtman Ladislav Okleštěk včera vydal nařízení s nošením roušek prakticky všude. Byl spuštěn web www.krajpomaha.cz, kde mj. najdete informaci, že okres Jeseník dosud nemá potvrzený případ.
Milá je také snaha několika českých technologických firem pomoci vládě, a hlavně hygienikům, vybudovat něco jako chytrou karanténu, do které budou co nejrychleji posláni všichni ti, kteří přišli do kontaktu s nakaženou osobou. Ostatně informační telefonní linka 1212 je taky jejich počin.
Pokud jde o centrální úroveň, tak stát bude ten, kdo nejvíce ovlivní, zda a jak moc budou třeba podnikatelům kompenzovány ztráty. Už teď z dotčených ministerstev (zejména z financí a z průmyslu a obchodu) přicházejí informace o tom, že budou prodlouženy termíny pro podání daňových přiznání, budou prominuty některé pokuty a 3 měsíce nebude pokutováno EET. Dále byl spuštěn Úvěr COVID, tj. bezúročné financování pro podnikatele, jejichž ekonomické aktivity ovlivnil koronavir. Dalším nápadu se doufejme dočkáme později.
Nám se zdá, že se všichni snaží, jak nejlíp umí, s hledáním viníků či analyzování pochybení bychom počkali, až přejde to nejhorší období.
Veliký respekt vyjadřujeme všem lidem stojícím v první linii - zdravotnímu personálu, hasičům, policistům, vojákům, hygienikům, sociálním pracovníkům, prodavačům a prodavačkám, a i těm šičkám roušek. Držte se!

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode Cookies