Jesenicko, kluzácká velmoc

06.08.2019

Letiště v Nové Vsi je vyhlášené mezi piloty větroňů jako jedna z nejlepších lokalit k plachtění minimálně v Česku, dost možná i v evropském srovnání. Jenomže světová špička sem nejezdí jenom kvůli létání v měřítku 1:1, podmínky k létání jsou zde výtečné i pro modeláře.
Právě v těchto dnech (4.-10. srpna) na letišti Mikulovice probíhá Mistrovství světa modelových kluzáků (kategorie F3B), což je taková formule 1 mezi leteckými modeláři. Rádiem řízené modely kluzáků jsou vyráběny de facto ze stejných materiálů, jako skutečná letadla a vyžadována je naprosto špičková kvalita výroby, aby vydržely náročné podmínky hlavně při startu.
Však i v tomhle směru je Jesenicko ve světě profláknuté. V Adolfovicích má svůj vývoj a výrobu uznávaný producent modelů - firma Baudismodel. Jejich letadla se prodávají doslova po celém světě, což dokladují i četné soutěžní úspěchy spokojených zákazníků.
Pokud jde o světový šampionát, účastníci z 15 zemí včetně třeba Japonska, USA, Austrálie a mnoha evropských zemí létají každý den až do pátku od 9 do 20 hod., možná byste na to mohli zajet mrknout.

Foto (zdroj): Nuricom1

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.