Jesenicko, kdy uvěříš, že s kulturou to tady není zlé?

15.03.2022

Mýlí se ten, kdo tvrdí, že na Jesenicku se neděje nic nebo málo v oblasti kultury. Není překvapivé, že nás z tohoto omylu vyvádí lidé žijící mimo region, kteří mají zkušenost s jiným místem a mohou srovnávat.

Zasíťování zdejší kulturní scény je důležité téma a je zde funkční. Naposledy to dosvědčil podcast 'Promluv do ní', za nímž stojí oddělení kultury Olomouckého kraje. Natáčení navázalo na zářijové pracovní setkání místních aktérů s krajským radním pro kulturu Janem Žůrkem. Ten se snaží vyrobit krajskou strategii rozvoje kultury, ze které můžeme profitovat. Setkání s Jesenickem bylo pro šéfa kultury příjemně pozitivní po zjištění, kolik subjektů se v malém regionu se 37 tisíci obyvateli pohybuje. V nejnovější epizodě podcastu se mihlo pár z nich.

Moderní pohled na budoucnost muzeí moc pěkně formuloval ředitel toho nejvýznamnějšího - Vlastivědného muzea Jesenicka - Pavel Rušar. Podle něj je nezbytné zachytit nové trendy včetně maximální interaktivity expozic, které mají šanci přilákat i mladou generaci.

Petra Fusová, bývalá ředitelka Městských kulturních zařízení Jeseník, mluvila o tom, jaké výhody nám plynou z toho, jak jsme malí, jak se všichni známe, jak se spolu bavíme... a na jak skvělém místě planety žijeme. Ona sama coby "náplava" věří, že tenhle světakraj může být magnetem hned z několika důvodů, pestrá kultura může být jedním z nich.

Dobře, na velké koncerty si nesáhneme, nejslavnější umění se u nás vystavovat nebude a nejlepší herce na zdejších prknech spíše neuvidíme, na to si holt jezděme do Prahy, ale i bez toho tady kulturního vyžití není málo.

Nebojte, až se povede dostat na jedno místo kalendář úplně všech kulturních akcí, které se v okrese Jeseník konají (mluví se o tom), uvidíte sami, že to je pestré a prakticky není den, kdy by se tu nic nedělo.

Podcast si přehrejte tady.

Foto (zdroj): Unsplash

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.