Jesenicko je v atlase větru

20.02.2021

Svět se sune k zelenější ekonomice, tlak na vlády, aby odstavovaly tepelné elektrárny, se bude už jenom zvyšovat, nepochybně se tento trend začne propisovat i do regionů.

Konkrétně v Jeseníku se zřejmě začne testovat jako na jednom z prvních míst v zemi komunitní výroba a spotřeba zelené energie. Je to jeden z projektů pilotního testování 5G v praxi, spolu s městem Jeseník je do toho zapojen Fenix. A má to velkou prioritu, účastí se toho akademická sféra, příslušná ministerstva, společnost ČEZ i Energetický regulační úřad. Možná tady načrtáváme budoucnost energetiky.

Pro starosty nebo pro korporátní i individuální investory máme jeden tip na zajímavý informační zdroj, nad kterým by šlo přemýšlet o větrných elektrárnách. Američtí vědci dali dohromady světový digitální atlas větru(!), z něhož také v případě Jesenicka jde ledacos vyčíst. Přece pro stavbu větrné elektrárny vždycky hledáte co nejúčinnější místo, projít si uvažovaná území nad mapou větrných lokalit může být užitečné, nemyslíte? Ona ta mapa dokonce umí na vytipovaném místě nasimulovat výkon případné elektrárny. To zní dobře, proklikejte si to na Global Wind Atlas, do vyhledávání dejte 'Jesenik, Czechia'.

Ba co víc, tohle se může hodit municipalitám či developerům při plánovaní výstavby domů. Tipujeme, že byste nechtěli bydlet na místě, kde vám bude sice celoročně lítat drak, ale váš pracně vyrobený účes nevydrží ani cestu od dveří k autu. Atlas umí i s tímhle pomoci. 

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode Cookies