Jesenicko chce porazit kůrovce

06.10.2019

Chvílemi to vypadá, že fotbalu, politice a nově i kůrovci rozumí každý Čech. Bohužel, malý brouček decimující naše lesy médii rezonuje, a tak můžeme nabýt dojmu, že o problému víme všechno. Nám z toho vychází, že za současnou přírodní katastrofu může v různé míře "provinění" několik po sobě jdoucích suchých roků kombinovaných s asi ne úplně zvládnutým dlouhodobým hospodařením v lesích, řekněme v některých lokalitách. K tomu připočtěme další vlivy, jako jsou zákony, finanční zdroje, počasí, naše zkušenosti a know-how, lidské možnosti... Nemáme ambici, a hlavně znalosti na to, dělat jednoznačné závěry, jak z téhle šlamastiky ven, zato kvitujeme velkou veřejnou besedu, která se tématu kůrovce bude věnovat a jíž do Jeseníku svolává Společnost přátel Jeseníků.
Ve čtvrtek 10. října (od 17 hod.) se v jesenickém Kině Pohoda sejde velmi erudovaná skupina odborníků, která bude diskutovat o tom, zda a za jakých okolností přežijí horské lesy Jeseníků rok 2020. V sále kina budou debatovat, a i na vaše otázky odpovídat znalci problematiky, jako například Jan Farkač z České zemědělské univerzity, Pavel Kindlmann z Univerzity Karlovy, Vladimír Krchov a Pavel Indra z Lesů ČR, poslanec a bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka, senátorka Jitka Seitlová a další poslanci a senátoři.
Je jisté, že na besedě zazní spoustu zajímavých názorů a je možné, že v publiku sedící zástupci z lesnického průmyslu, lidé z CHKO, správci zdejších lesů, lokální politici apod. si odnesou i rady a doporučení, jak toho kůrovce zvládnout.
Zůstáváme optimisté., na některých místech, přes které už kůrovec prošel, je vidět pučící život. Holt, příroda je silná.

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.