Jesenicko bylo (je?) tvrdý kus země

29.12.2019

Obrovský potlesk pro knihu Zmizelé Jesenicko, kterou sestavil zdejší historik Pavel Macháček. Totiž, přečíst si ji, znamená nahlédnout na těžkosti a strasti našich předků žijících v tomhle kraji. To se vžilo, že Jesenicko byl drsný kraj, jenže teprve zasazení vyprávění na konkrétní místa, do konkrétní doby, nám v plné síle vyjeví, že drsné to tu opravdu bylo. Anebo je? Jestli je, tak rozhodně jinak, a také k tomuhle uvědomění je knížka užitečná.
Je to náš názor, ale vážně si myslíme, že odliv mladých trošku souvisí i s tím, že se tady příliš nepěstuje lokální patriotismus, nějaká hlubší hrdost na rodný kraj. Co si budeme povídat, kdo chce, najde si tak 63 důvodů, proč to tady mít rád a jde o to, mluvit o dnešním okrese Jeseník tak, aby si těch 63 důvodů našlo co nejvíce lidí. positivJE věří, že Zmizelé Jesenicko je přesně tou věcí, která v nás vyvolá jistou pýchu na naši minulost a vlastně i přítomnost, protože my to tu fakt máme těžší. Kdo uspěje tady, dost pravděpodobně uspěje kdekoli.
Naši předkové, jak se v knize dočtete, vedli náročný život v podhorských osadách, kde snad vyjma těch v okolí Vidnavy a Javorníku, bylo zemědělství úmorné a vynaložené úsilí jen sotva přinášelo odpovídající úrodu. Ty osady byly bez elektřiny, do práce a do školy se z nich chodilo pěšky či na kole, zimy v nich byly mrazivé a plné sněhu... Touhle optikou je to dneska hotová pohoda.
Teď úplně vážně, dílo Pavla Macháčka má pro nás velkou kvalitu, protože nám představuje část našich nedávných dějin, jež jsou nenávratně pryč a na nás je jen pečovat o jejich poslední fyzické zbytky a jejich odkaz. Zmizelé Jesenicko (I. díl) je vlastně rozšířené vydání knihy Zaniklé osady Jesenicka a dovolujeme si tvrdit, že publikace by pásla i do vaší knihovny, sekce 'domov' ;-)

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.