Jesenické ženy vpřed!

06.02.2024

Téma rovnosti mužů a žen vyplave vždycky jednou za čas. To se pak řeší zastoupení něžného pohlaví na vedoucích postech, rozdíly v odměňování mužů a žen nebo míra zaměstnanosti matek s malým dítětem. Česko v tomhle rozhodně nepatří mezi premianty. Důvodů, proč je to blbě, napadne každého několik.

Vláda chystá návrh zákona na podporu vyváženého zastoupení obou pohlaví, rádi bychom k žádoucímu prosazování žen něco řekli. Potkáváme na Jesenicku ženy (hodně žen), které i přes výše zmíněné překážky zvládají manažerský post nebo podnikání, činí náročná rozhodnutí a umí vést, dokáží vydělat peníze, nebojí se nést zodpovědnost a s ní i vliv, často vychovávají děti a vedou soukromý život… Takže to funguje, pánové ;-)

Například. V čele tří obcí sedí starostky – Javorník Irena Karešová, Jeseník Zdeňka Blišťanová a Kobylá nad Vidnavkou Miroslava Rybáriková. A přičtěte 9 místostarostek. Zdejší nemocnici řídí Jana Chrastinová. Důležitou firmu skupiny Fenix Group – jesenický Fenix Trading má na starost Kateřina Jezerská. V nejužším vedení ultra strojírenské firmy Řetězárna a.s. jsou rovnou dvě ženy ředitelky – Eliška Paseková a Markéta Marečková. V managementu Priessnitzových léčebných lázní je obchodní ředitelkou Kateřina Tomášková a ekonomicko-personální ředitelkou Jitka Matušková. Anebo největší vodohospodářskou společnost Vak Jesenicka má na povel Lenka Podhorná. Předsedkyní Zemědělského družstva Jeseník je také žena – Gabriela Doupovcová. Jinou předsedkyní – Okresního soudu v Jeseníku – je Věra Procházková. I územní pracoviště Finanční správy Jeseník má ve vedení dámu Sylvu Kráčmarovou. Dvě střední školy manažersky vedou ředitelky – Gymnázium Jeseník Šárka Hynková a Střední školu gastronomie, farmářství a služeb Silvie Pernicová. Snad bude přesný náš výčet ředitelek základních škol na Jesenicku – Irena Rudolfová, Jarmila Šochová, Gabriela Hrubešová, Romana Strapková, Renata Juříková, Bohdana Krzystková, Jitka Širůčková, Michaela Malaníková, Ivana Látalová, Miluše Malčíková a Jitka Novotná. Vlivný je spolek Sudetikus a v čele má ženu Martinu Seidlerovou. Nebo šéfkou Charity Jeseník je Helena Paschkeová, také dáma.

Nedovolíme si tohle vydávat za úplnou zprávu. Spíše jen ukázku, jaké ženy mají vliv a hýbou Jesenickem.

Čím méně bariér před ženami bude, tím více se jich bude podílet na řízení věcí, které pak budou dopadat líp. Když u rozhodování nebude chybět 'ženský element'.

Kamil Kavka
Foto (zdroj): Unsplash 

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.