Jesenické re-use centrum má po roce provozu skvělé výsledky

20.04.2024

Má být úplně normální, že starší věc, třeba kus nábytku, kterého se zbavujete, dostane šanci někomu ještě posloužit. Jenže s bohatnutím společnosti se ten náš konzum poněkud urval ze řetězu, a tak funkční věci z domácnosti úplně klidně končí na skládce.

Naštěstí se v moderně smýšlejících městech začaly vedle sběrných dvorů objevovat i takzvaná re-use centra, do kterých lidé odevzdávají tento typ "odpadu".

Právě před rokem takové místo otevřely technické služby v Jeseníku, aby občanům daly možnost prodloužit životnost věcem, které by jinak směřovaly na skládku. Pomyslný kruh se pak uzavírá tím, že si takto odevzdané věci může za symbolické částky pořídit někdo, kdo si třeba vybavuje první bydlení.

Stávající kapacita RE-USE centra Jeseník sice neumožňuje odevzdávat do něj velké kusy nábytku typu postele a skříně, i tak se služba perfektně osvědčila a město spolu s technickými službami uvažují o rozšíření. Aktuálně od vás pracovníci TSJE zdarma převezmou například poličky, dětský nábytek, drobné vybavení domácnosti, sportovní náčiní, hračky apod.

Prodej pak funguje tak, že za větší kus zákazník zaplatí 50, za menší kus 20 korun. A město to má domyšlené až na ten detail, jak se získanými penězi naloží. Stylově, z výtěžku bude opravovat vodní prameny nacházející se v okolí města. Za loňských devět měsíců provozu se vybralo úctyhodných 56 tisíc korun. Za to už se dá ledasco zvládnout.

Úspěch centra jasně dokládá uvědomělost obyvatel Jeseníku, jak se na město v srdci přírody sluší.

Kamil Kavka
Foto (zdroj): Unsplash

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.