Jesenická ZUŠka už 75 let vede k hudbě a umění

04.11.2023

Historii se tady moc nevěnujeme, přitom stačí jít sotva pár desítek let dozadu a už to vzpomínání může být i úsměvné. A to i když mluvíme o respektované vzdělávací instituci vedoucí Jesenicko už třičtvrtě století k hudbě a umění.

V roce 1948 při Kulturním družstvu v Jeseníku vznikl první veřejný subjekt nabízející hudební vzdělání. Tak zvané Hudební učiliště, později přejmenované na Městský hudební ústav, mělo své první sídlo v tehdejším Lidovém domě (dnes Divadlo Petra Bezruče). Už v roce 1950 se škola přestěhovala tam, kde sídlí dodnes, na ulici 28. října.

Od té doby škola rozšiřovala vyučované obory, otevírala hudební kurzy (např. Zlaté Hory, Vidnava, Žulová, Mikulovice, Ondřejovice, Písečná, Lipová-lázně…) a pobočky. Ta v Javorníku dokonce musela být v roce 1952 na dva měsíce zavřena, protože překročila celostátní limit stavu externích učitelů. Inspektoři už tehdy kvalitu hudebních škol hlídali ;-)

V roce 1954 se hlavní budova dočkala telefonu, o rok později vedení školy pořídilo busty Bedřicha Smetany a Antonína Dvořáka. V dalších letech činnost zahajovaly další kroužky – taneční, baletní… a škola změnila název na legendární Lidovou školu umění.

Milníkem byl rok 1971, kdy Vladimír Vraňovský založil slavný Dechový orchestr mladých. Už černobílá je vzpomínka na I. ročník Schubertovy mezinárodní soutěže pro klavírní dua (1978). Zdeňka Krpelíková poskládala roku 1984 Smyčcový soubor, který se o devět let později transformoval na Smyčcový orchestr Jeseník. To už se instituce jmenovala Základní umělecká škola Jeseník.

Pro dokreslení významnosti ZUŠky připomínáme, že například v roce 1997 hudební obor navštěvovalo 473 žáků, taneční obor 87 žáků a výtvarný obr 38 žáků. I proto se škola roku 2002 rozšířila u budovu bývalé ZŠ Březinova.

Přibývalo žáků, přibývalo vystoupení…, mezi nimi například Mezinárodní festival dechových hudeb a od roku 2015 škola se žáky komunikuje digitálně, tj. dříve než mnohé školy. O dva roky později se výtvarný obor přestěhoval do už třetí budovy v Jeseníku na Alšově ulici.

Z roku 2018 pochází velký úspěch Dechového orchestru mladých – Zlaté pásmo s vyznamenáním na mezinárodní soutěži v Praze.

A to už jsme pomalu v současnosti, jíž celý listopad vévodí koncerty, výstava a den otevřených dveří, jak prozrazuje plakát pod článkem.

Foto (zdroj): ZUŠ Jeseník

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.