Jesenická průmyslovka vyhrne rukávy a vybuduje si zahradu

14.01.2021

Kdo si myslíte, že školy teď jedou na nějakého autopilota, protože covid, tak to tedy ne. A rozhodně ne na Střední průmyslové škole Jeseník. On je pan ředitel Viterna takový malý buldozer, co slovo 'nejde' nemá ve slovníku.

Aktuálně nám to ukazuje na projektu environmentální zahrady, kterou se na škole rozhodli vybudovat. Původně se snažili o dotaci u Státního fondu životního prostředí, leč tři dny se neprobily do zahlceného informačního systému fondu, aby žádost podali. A když se to konečně povedlo, dotace už byly vyčerpané. Devět z deseti ředitelů by řeklo fajn, počkáme na další výzvu, ne tak Jiří Viterna. Sedl se svými lidmi a vymysleli plán. Venkovní učebnu pod pergolou, záhony bylin pro jídelnu, ohniště s posezením pro studenty i ubytované nebo interaktivní naučné panely dají dohromady díky penězům sponzorů a celé si to postaví sami. Tahle stále úspěšnější škola na sebe postupně nabaluje další spojence a podporovatele, finance se daří sbírat. Z potřebných asi 150 tisíc korun už mají 110 tisíc a "sbírka" běží dál.

600 m2 za budovu směrem k řece, které škola vytýčila, budou osazeny primárně dřevěnými prvky. Kromě učení a odpočinku tu půjde názorně ukazovat základní principy přírody - rozklad materiálů, koloběh vody, péči o životní prostředí... Nejedno srdce ochranáře přírody zaplesá, že i průmyslová škola má environmentální téma ve svém portfoliu.

Tak pane Viterno, teď vám tam studují budoucí ajťáci, ti třeba příště pomohou s hacknutím stránky fondu životního prostředí, ať to na dotaci klapne v některém dalším projektu ;-)

#spsjesenik #stredniprumyslovaskolajesenik #jesenik #stredniskolajesenik #vzdelavanijesenicko #emko #venkovniucebna #svepomoci #sponzori

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.