Jesenická kultura žije

04.09.2020

Vždy, když se přistihneme nad úvahami, že tím (jediným) hlavním, co tenhle region potřebuje pro větší drajv, je podnikavost a vzdělanost, padne nám do cesty věc akcentující úplně něco jiného. Něco, co ve finále též ovlivňuje ten drajv, navíc utváří určitou atmosféru regionu. Tou oblastí je kultura.
Už mnohokrát jsme se přesvědčili, že s touhle disciplínou se to naše Jesenicko umí vypořádávat a nejčerstvěji to potvrzují kulturní ceny Olomouckého kraje za rok 2019, které hejtman Ladislav Okleštěk 1. září předal.
A čím jsme zabodovali? Cenu hejtmana za výjimečný počin v oblasti kultury získal historik Jiří Glonek za svojí úžasnou knihu Na Jeseníky. Ta čtenářům nabízí vhled do zrodu cestovního ruchu tady u nás a je unikátní například soupisem jesenických map a bedekrů do roku 1945. Časově na tohle vlastně navazuje druhá oceněná knížka, ta od vikýřovického historika Víta Lucuka, v kategorii Cena hejtmana za výjimečný počin v oblasti umění - literatury. Jeho 'Tíživá svědectví' autenticky zachycují osudy vězňů, vojáků, sudetských Němců, disidentů... z Jeseníku, Zlatých Hor, Javorníku... Bonbónkem slavnostního ceremoniálu pak bylo vyhlášení Ceny za celoživotní přínos v oblasti kultury, pro kterou si na pódium přišel František Surmík, jehož hudební a moderátorské stopy jsou na Jesenicku nepřehlédnutelné.
Tak třeba i vám jsme právě teď připomněli důležitost a vliv kultury na kvalitu našich životů, zkuste tohle uvědomění přetavit v činy a pojďte si dát za úkol se v co nejbližší době zúčastnit něčeho pěkného - navštivte koncert, přečtěte knihu, zajděte do kina...  

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.