Je v Rychlebách nejmenší galerie na světě?

22.09.2019

Taký vám přijde, že jesenické hory, coby turistický cíl, mají tak trochu dvě tváře? Jednou z nich je turismus řekněme komerčního rázu, kdy se tady snažíme vytvářet podmínky a zajišťovat služby poptávané aktivními návštěvníky přijíždějícími za sportem a zábavou apod. Tou tváří jsou Jeseníky. A pak je tu druhý obličej - romantičtější a spirituálnější, který reprezentují Rychlebské hory, zejména tedy jejich javornická část. Tady přichází lidé za jiným typem zážitků.
Není náhodou i tohle unikát našeho regionu, že dokážeme nabídnout takhle rozdílné atmosféry hor?
Filmaře z nějakého důvodu ;-) více zajímají právě ta vyklidněná zákoutí, a proto vás můžeme pozvat na další z reportáží zachycující unikátní náladu Rychlebek, v tomhle případě v novém cyklu České televize 'Krásné živé památky', který průvodce Mirka Vladyku přivedl na několik míst javornického výběžku.
Zámek Jánský Vrch, Sudetská cesta u Bílé Vody, Račí údolí i s Tančírnou a taky jedna z nejmenších uměleckých galerií na světě. Ano, v Zálesí z malé chátrající sakrální památky vznikla díky nadšenců okolo Zdeňky a Lukáše Morávkových obrazárna. Vstoupit do ní v jeden okamžik můžou maximálně dva lidé a obdivovat zde budou tvorbu jesenických, ale i přespolních umělců.
Velmi chytré řešení, Zdeňce Morávkové tleskáme, už po několikáté.
Video si přehrajete na tomto linku.

Foto (zdroj): archiv Česká televize

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.