Javorník má partnerství s Paczkówem

17.07.2020

Zpravidla je v tom více symboliky než hlubokých kooperací a mnoho lidí nad tím možná mávne rukou, my bychom to i tak rádi vyzdvihli.
Dvě města, které z centra do centra dělí asi 9 kilometrů a jedna státní hranice, si formálně plácla, že spolu chtějí spolupracovat. Stalo se tak ve společném projektu 'Dvě města jedna historie". Když to vezmeme sobecky z pohledu Javorníku, který je skoro 3x menší, umíme si představit, že se pro něj narýsovala docela zajímavá příležitost, jak se v nedalekém Paczkówě inspirovat, jak na tom s trochou nadsázky "vydělat". On ten Paczków má mnoho pamětihodností a zajímavý cestovní ruch, má investiční zónu a podnikatele, má sportovní infrastrukturu, má školy, má asi 7600 obyvatel... Ostatně přesně o tomhle hovoří podepsaná smlouva - posílit přátelské vztahy, spolupracovat v oblastech vzdělávání, kultury, umění, sportu, turismu a podnikání.
Samozřejmě věříme, že i česká strana má našim polským přátelům co nabídnout, takže vyložená win-win situace :-) Jako co si budeme povídat, tenhle okres potřebuje nadregionální pohled, sdílení zkoušeností, výstup z komfortní zóny, i tohle partnerství s tím může pomoci.

Foto (zdroj): město Javorník

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.