Javorník je do neděle centrem mezinárodního festivalu Blacksphere

23.06.2023

Kdybyste si vedle sebe poskládali programy všech tří ročníků festivalu Blacksphere, který pořádá tým Marie Krajplové, uvědomili byste si, jak jiný každý ročník je. Inu, multimediální umělkyně nechce ustrnout a snaží se jen obtížně zaškatulkovatelnou akci neustále posouvat.

Než vás v detailu pozveme na program, který včera v Javorníku odstartoval, připomeneme vám její zakladatelku festivalu Marii. Absolventka Akademie výtvarných umění je intermediální kreativec mající obrovský rozsah. Skoro vždycky ale v její tvorbě hrají roli hýbající se obrázky, běžící text nebo linoucí se zvuk. Na všem, na čem z domovské Uhelné dělá, využívá svých bohatých kontaktů z branže, a to se propisuje do obsahu finálního díla. A ačkoli je její působnost celorepubliková, nezapomíná na svoje Jesenicko.

Důkazem toho je mezinárodní audiovizuální lomeno multimediální festival Blacksphere 2023 (22.-25.6.), na němž můžete zažít věci, které tady ještě nikdy. Letošní téma zní "Vzpomínky – mezi pamětí a historií". Ředitelka festivalu moc pěkně vysvětluje rozdíl mezi vzpomínkami a faktickou minulostí, jež se letos festival pokusí propojit a neotřelou formou podat plastičtější obraz našeho kraje. Mimo jiné i za využití umělé inteligence. "Někdy se nám daří paměť a historii zaměňovat. Vzpomínky přenášené z generace na generaci jsou paměť. Historie jsou fakta, data a neměla by být zkreslená emocemi a osobním pohledem. Mě osobně zajímá propojení paměti a historie, jejich průniky.", vysvětlila Marie pohnuty při volbě nosného tématu.

Žánrově pestrý čtyřdenní program přináší například divadelní představení Zatrolleno, Kaleido, Plume, Toy Machine, koncert Člověka krve, desítky filmů z celého světa, dílny, kurzy a přednášky.

Kdo byste chtěli pochybovat, jestli takto unikátní program patří do zapadlého regionu za horami, i s tím se šéfka Blacksphere hbitě vypořádává a její argumentace zní dostatečně pádně: "Neexistuje poučka, která by určila, jak mají festivaly vypadat. Mohou probíhat kdekoliv, kde si je pořadatelé vysní. Kulturní akce je služba místním i regionu. A místním slouží nejen k zábavě, ale i edukaci a k oživení venkova a k decentralizaci kultury. Přivezeme si kousek 'velkého světa' k nám domů.", uzavřela Marie Krajplová. On dobrý festival v Rychlebských horách může být i zajímavým vývozním artiklem s visačkou 'Made in Jesenicko'. Navštivte web akce a popřemýšlejte…

Foto (zdroj): Blacksphere

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.