Jaromír 99 připravil pro Sokol kalendář 2024 a merch

12.11.2023

Kdo si pamatujete hokejovou legendu Wayna Gretzkého, svého času nejlepšího hráče světa, ten na dresu nosil legendární číslo 99. Sice závodně nesportuje, ale ve své disciplíně patří mezi nejlepší, a taky má číslo 99 – jesenický výtvarník Jaromír Švejdík. Pod uměleckým jménem Jaromír 99 tvoří vizuálně snadno zapamatovatelné obrazy, grafiky, komiksy… Nebojíme se jeho výtvarnou tvorbu označit za fenomén.

Teď se ta sportovní a umělecká devadesátdevítka potkala nad projektem pro největší český pohybový spolek – Sokol. Ten Jaromíra oslovil, aby pro něho zpracoval nástěnný kalendáře na rok 2024. Úkolu se zhostil, jak je u něj zvykem, sobě vlastní poetikou. Vystačil si se třemi barvami (modrá, červená, bílá). Ty ostatně symbolizují národní barvy a Sokol je jistým způsobem národní poklad. Sdružuje na 160 tisíc sportovců, kteří se připravují na svůj už 17. všesokolský slet (30.6.-5.7.). Ten jim bude připomínat Jaromírův kalendář. Ztvárnil v něm dvanáct tradičních sportů, jako gymnastiku, šerm, atletiku, vzpírání, basketbal, volejbal, stojní tenis…

Prozíravý Sokol vydařených grafik využívá i pro svůj merch. Jaromírovy obrázky tak zdobí sokolská trika, hrnky, diáře, polštář a další.

Zaujalo nás, jak autora dvanácti ilustrací vidí kritik uměni Petr Volf, když na adresu Jaromíra 99 napsal: "Bravura nespadne z nebes, dostaví se až po tom, co čáry vedené tužkou či štětcem dosáhnou délky desítek, stovek kilometrů, až překonají vzdálenost mezi Jeseníkem, kde se narodil, a Prahou, kde žije.".

Foto (zdroj): Sokol – Česká obec sokolská

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.