Jan Dvořák chtěl jen vtáhnout mladé do politiky

21.02.2024

Mladí lidé v Česku se o politiku přirozeně nezajímají. Jenže volby bez jejich hlasů nepřinášejí objektivní výsledky odrážející názory společnosti napříč generacemi. Tohle uvědomění přivedlo před nějakými šesti lety k jedné myšlence jesenického Honzu Dvořáka. Coby studenta Univerzity Palackého ho nadzvedl výsledek druhého kola předposlední prezidentské volby (Miloš Zeman versus Jiří Drahoš), který dopadl o dost jinak, než jak oba kandidáti rezonovali u jeho vrstevníků. Tehdy pochopil, že mladí nepociťují zodpovědnost za ovlivňování budoucnosti prostřednictvím voleb a on měl nápad, jak to změnit.

Jako sólo studentskou aktivitu rozjel na sociálních sítích projekt 'Politika nejen pro mladé'. Na Instagramu (později se přidal Facebook, YouTube, Discord, podcast) zveřejňoval příspěvky s politickým obsahem, kterými chtěl mladým politiku přibližovat. Složitá témata zpracovaná srozumitelnou formou, tak by se dal zhruba charakterizovat formát.

Holt, demokracie se musí opečovávat, o to víc v časech, kdy politici sklouzávají k různým formám populismu. Abyste jejich líbivé sliby prokoukli, musíte se aspoň trochu orientovat. Mladí lidé dostali slušný nástroj, jak tomu porozumět. Honza to považuje za svůj osobní vklad za uvědomělejší společnost. Sám se ani nemusel do akce příliš pobízet, pod vlivem politiky vyrůstal. Dědeček Václav byl a táta Václav je aktivní v lokální politice. Jan chtěl mladým přinést adekvátní zdroj informací. Tím spíš, že mainstreamová média ke generaci Z neumí mluvit jejich jazykem.

První půlrok na tom vyšíval sám, pak se k němu přidal jeden kamarád. Po dvou letech se začali nabalovat další. Dnes redakci platformy 'Politika nejen pro mladé' tvoří asi tři desítky studentů. Honza tak mohl fungující projekt postupně opustit a přenechat práci na něm opravdu těm nejmladším, pro které to celé vytvořil.

Studentem sice stále je - dodělává magisterské studium, ale fakticky už učiteluje na ZŠ Jeseník. Aprobace na tělocvik a matematiku ho předurčuje k tomu, že bude u dětí aspirovat na oblíbence i drtiče ;-)

Vedle kotoulu a mocnin Jan Dvořák založením 'Politiky nejen pro mladé' pomáhá připravovat mladou generaci na volební právo. Ocenil to i Evropský parlament, když projekt zvítězil v národním kole soutěže mladých Evropanů Charlemagne Youth Price 2022 (v celounijním srovnání skončil stříbrný).

Platforma na podzim loňského roku vydala stejnojmennou knihu – Politika nejen pro mladé. Díky ní se děcka ve věku 14 až 18 let mohou docela dobře zorientovat v tom, co je to ta politika a proč je důležité ji věnovat pozornost. Publikace může dobře sloužit i občankářům na základních a středních školách. Ty z Jesenicka bude vždycky hřát pocit, že podíl na tom má i jejich kolega Jan Dvořák.

Kamil Kavka

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.