Jakub Kročil postavil s kamarády židle a stůl na Sedmilánech a zmizel

08.02.2023

Kolik z vás může říct, že se na Jesenicku jakkoliv zapsalo? Víme o jednom, kterému se to povedlo už v mladém věku a vcelku nesmazatelně. Nebo na tak dlouho, dokud bude dávat smysl udržovat obří židle a stůl na Sedmilánském kopci. Jakub Kročil je spolutvůrce originální turistické atrakce přispívající k ojedinělé popularitě Rychlebských hor.

On se přitom narodil v Ostravě a do nějakých devíti let žil v Rožnově pod Radhoštěm. Brzy po přestěhování do Jeseníku a nástupu na zdejší nižší gympl, se do velké míry rozhodlo o jeho současném životu. Přemístil se do Vlčic, kde pro něho a jeho pár dalších kamarádů rodiče organizovali každé léto tábory, kdy se během jednoho týdne měla pod vedením architektů Michala Mihalčíka a Tomáše Havlíčka vytvořit menší umělecká díla. První ročníky se odehrávaly hlavně ve Vlčicích, později na různých neobjevených místech Rychlebských hor. Prázdniny takto svedly dohromady Kubu Kročila s vrstevníky Štěpánem a Frantou Uhlířovými, Jonášem Lačňákem a Tobiášem Turkem, z čeho vznikl spolek REZ (Rychlebská excentrická záležitost). Ten si během těch pár let, než se kluci rozprchli hlavně na vysoké školy, připsal několik parádních zářezů. Zářezů do dřeva, klíčové suroviny jejich land-artových děl.

Největší úspěch se dostavil v roce 2007 - stavba ikonických židlí a stolu na vrcholu malého kopce s velkým výhledem u Sedmilánů. "Prostě jsme tu rádi a není nám jedno, co se tu děje a neděje. Proto bychom chtěli upozornit ostatní na to, co je tu dobrého a taky na to, co by se tu ještě dalo zlepšit,", okomentovali to tehdy mladí tvůrci.

Tempo 'jedna věc ročně' nepolevovalo, a tak se kraj Rychleb dočkal dalších dřevěných uměleckých děl, např. gotické klenby a mileneckého přístřešku ve vlčickém parku, autobusové zastávky ve Vojtovicích (která je v současnosti také přesunuta do vlčického parku), Přitoulané kameny: tři červené kozy za Kobylou pod Venušinými miskami. Pak se kluci vesměs vydali vstříc osobním kariérám. Jakub se přihlásil na Mendelovu univerzitu v Brně, aby na Lesnické a dřevařské fakultě vystudoval dřevostavby. Během studií někteří z původní party REZu ještě zrealizovali mimo jiné Houpačku v Zálesí nebo Lelkovadlo v parku vedle staré knihovny v Jeseníku.

A protože Jakub už během studií brigádničil na stavbách, a protože čtyři semestry strávil ve Finsku, Norsku a Rakousku, mohl po škole se sebeuspokojením konstatovat, že ho dřevařský obor chytnul a začal se jím živit. Nejprve v realizačním týmu firmy Domesi, specializující se právě na dřevostavby. Tam se vcelku rychle vypracoval na vedoucí pozici. I díky tomu, co měl se dřevem za sebou už z dob střední a vysoké školy, včetně Židlí nad Sedmilány ;-)

Všechno sluncem zalité, ale vnitřně cítil, že by to mohlo být ještě lepší, a tak v roce 2022 založil svou vlastní realizační firmu. Poskládal partu šikovných řemeslníků a s těmi hlavně v okolí Prahy začali stavět dřevostavby a jiné dřevěné konstrukce. Při tom náramně zúročuje vše, co se po odborné stránce naučil a denně se dotýká suroviny, která mu učarovala - dřeva. S velikostí firmy to nikam nežene, zakázek bere jenom tolik, kolik stíhají v top kvalitě obsloužit. Jen se kvůli podnikání musel z Vlčic přesunout do Prahy, odkud je ke klientům alias investorům prostě blíž.

Hrdý táta malého syna žije s partnerkou Eliškou v Černošicích u Prahy, kde se už taky zapojuje do městské architektury. Pro místní základní školu stavěl zahradní domky - altán a kozí chlév. I v Černošicích tak otiskuje to, co jeho REZ zanechal u nás v Rychlebských horách. Ostatně do nich se Kuba pořád moc rád vrací, ve Vlčicích bývá několikrát do roka. Kvůli rodině, kvůli kamarádům a někdy i kvůli opravám dřevěných děl, jež tady zanechal.

Při loučení nás Kuba vybavil několika dalšími jmény lidí, kteří v podhůří Rychlebských hor dělají na něčem zajímavém. O tom ale až jindy, milí Venušánci (Venušánek - tajemný skřítek Rychlebských hor, pozn. redakce).

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode Cookies