DATA: Jaké je Jesenicko místo pro život?

04.07.2022

Jsme fanoušky na (dobrá/kvalitní) data o Jesenicku, protože mají poměrně jasnou vypovídací hodnotu, ukazují realitu bez příkras a mohou být dobrým podkladem pro změny, chcete-li je dělat. Z každoročního krajského srovnání 'Místo pro život' už jsme v minulosti citovali a víme, že Olomoucký kraj na tom v mnoha důležitých parametrech není optimálně. A ačkoli máme o dost raději práci s okresními čísly, lze i z těch krajských pro Jeseník ledasco dovodit.

Pro správnou interpretaci výsledků vás seznámíme s oblastmi, které analytici ze společnosti Datank sledují. Jsou to práce, bezpečnost, zdravotní a sociální služby, infrastruktura, vzdělávání a péče o děti, volný čas a turismus, občanská společnost a životní prostředí. Ať se můžeme soustředit jenom na Jeseník, seznámíme vás nejprve s konečnými výsledky.

Vítězem 'Místo pro život 2022' se stala Praha, druhý je Jihočeský kraj, bronzovou příčku slaví Karlovarský kraj. Náš Olomoucký kraj obsadil až 13. pozici ze čtrnácti.

Kde jsme tedy poztráceli kontakt s nejlepšími? Pozor, pozor, tragédie (poslední příčka) je to spokojenost obyvatel se životem v regionu (kraji). To je to vlekoucí se pošramocené image á la "tady chcípl pes".

Náš kraj je předposlední v podílu obyvatel využívajících internet, připojených ke kanalizaci, patří zde i nízký podíl dokončených bytů.

Nevěšte však hlavu, předvedli jsme i pár kvalitních výsledků. Například jsme vyhráli v oblasti volnočasové aktivity a turismus, máme zde vysoký počet sportovních klubů a máme dostatek knihoven.

Dobře jsme vyšli ze srovnání investic do životního prostředí v porovnání s vyprodukovanými emisemi. Radost nám může dělat srovnání výsledků ve vzdělávání, to je např. dostatečná kapacita mateřských a základních škol, dostupnost základních uměleckých škol.

V další sledované oblasti občanská společnost je Jesenicko silné v počtu spolků a sdružení, blbé to naopak je s poměrem vystěhovalých ku přistěhovalým.

Si to nemalujeme na růžovo, ale drbeme si hlavu, co se s tím dá dělat. V září komunální volby, tak v předvolebních programech hledejte ty recepty kandidátů na starostovské židle ;-)

Foto (zdroj): Místo pro život

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode Cookies