Jak si vedl cestovní ruch na Jesenicku

08.09.2021

Snad se více méně shodneme, že příjmy z cestovního ruchu jsou pro Jesenicko významnou položkou, rádi se s vámi podíváme na data agentury CzechTourism, která popisují chování turistů v posledních předcovidových letech.

Na úvod můžeme říct, že většina ukazatelů za benchmarkem (republikovým průměrem) spíše zaostává, což ale chceme interpretovat jednoznačně jako prostor k růstu. Ne nutně k růstu počtu návštěvníků, ale k růstu tržeb z každého jednoho hosta.

Třeba průměrná denní útrata občana ČR v kraji činí 571 Kč (průměr za celou zemi je 690 Kč). Zahraniční klient zde utratí 1 482 korun (český průměr je přes 2 100,-).

Třeba díky lázním je věková struktura návštěvníků Jesenicka vyšší, než jak je to v průměru za celou zemi, rovných 20 % českých hostů tvoří lidé starší 60 let (v ČR jen 14 %), oproti tomu mladí do 29 let jsou na Jesenicku zastoupení pouze 9 %, v celé ČR je to jednou tolik (18 %).

Tipnete si, proč sem lidé jezdí? Nejvíce za kulturními památkami (55 %, čísla ovlivňuje krajská metropole Olomouc), na druhé příčce jsou vyznavači pěší turistiky (47 %), to už je parketa Jeseníků a Rychlebek.

A posloužíme vám ještě jedním zajímavým srovnáním, ze kterého kouká dobrá výzva pro Jesenicko - jen 49 % Čechů navštívilo region opakovaně, za ČR se na stejná místa opakovaně vrací až 81 %. Tak velký prostor ke zlepšení tu máme. Není to skvělé?

Teď to důležité, statistiky potvrzují, že cestovní ruch se tady těší značné pozornosti, jak dokládá statistika spokojenosti (tzv. Net Promoter Score), v němž nám Češi dávají za infrastrukturu 67 % (průměr ČR = 58 %), za péči o rozvoj cestovního ruchu bere Olomoucký kraj 70 % (celé Česko 60 %), a úrovně služeb si zde považuje 74 % hodnotících (za ČR 62 %).

Stručné zadání směrem k účastníkům podnikajícím v turismu zní - dostaňte z každého jednoho návštěvníka více peněz - ideálně prostřednictvím lepších a dražších služeb a motivujte lidi, aby se sem vraceli.

Foto (zdroj): Chata Jiřího na Šeráku, EveNue Photography
Data (zdroj): CzechTourism a portál celyoturismu.cz

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode Cookies