Jak přežít zimu v Jeseníkách

19.12.2021

Zima v Jeseníkách je dlouhé roční období, oplatí se k ní najít kladný vztah, aby člověk nemusel odepsat tři čtyři měsíce v roce. Mezi typické sněhové kratochvíle počítáme bobování, sjezdovky, běžky, nově bruslení a hokej na kluzištích ve Zlatých Horách a Jeseníku... další možností je na oblibě rostoucí skialpinismus.

Velmi spravedlivý sport, při kterém se pohybujete ve volné přírodě nejprve směrem nahoru (makačka), a pak směrem dolů (odměna). Nepotřebujete projetou stopu, nepotřebujete upravenou sjezdovku. Takový návrat ke kořenům, prostě jste venku na čerstvém vzduchu. Aniž byste porušovali pravidla ochrany přírody, na skialpech se vám otevřou nové výhledy na mrazivou jesenickou přírodu a nabídnou úžasné prvosjezdy v prašanu.

Boom se nevyhnul ani Jeseníkům, na naší straně se nejvíce chodí v okolí Branné, Ostružné a Ramzové potažmo Šeráku, taky z Filipovic na Točník, populární je to na Červenohorském sedle. A když je dost sněhu, dá se vyrazit přímo z Jeseníku.

Protože je výbavička na tuhle disciplínu docela drahá, nabízí se varianta půjčit si speciální lyže a boty v půjčovně. My máme tip. Se skvělým odborným výkladem a dost možná včetně průvodce, můžete skialpy vypůjčit v Penzionu Bobrovník. Jeho majitel Kuba Zakrzecki je sám velký nadšenec do skialpinismu, rozkrájí se, aby vás to začalo bavit. Na letošní sezónu pořídil francouzské lyže značky ZAG, což je takové Ferrari mezi skialpovými lyžemi. Ideální příležitost si to zkusit. Třeba nedáte sbohem sjezdovkám ani běžkám, jen si zpestříte zimní radovánky.

A pak rovnou přesednete na kolo nebo přejdete na pěší túry :-) Kouzelné Jeseníky!

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.