Jak pomáhají evropské peníze na Jesenicku

31.10.2020

Nedá nám to a čas od času se musíme štípnout do ruky, jestli se nám to náhodou nezdá. A nezdá. V nejdivočejších snech si dokonce umíme představit, že Češi by si klidně odhlasovali Czechxit ;-)
Pardon, netvrdíme, že EU je reklamou na bezmezně idylická přátelství, ale jaksi vůči členství v unii nevidíme alternativu. Nebo jo, alternativu jo, ale ta je spojena se zhoršenou svobodou pohybu, s omezenějším přístupem našich firem na evropské trhy, s menším konkurenčním prostředím, které také naši zemi táhne kupředu atp.
Dovolte nám se malinko podívat na pár projektů, které tu víc, tu míň, přispěly k rozvoji regionu a předesíláme, že teď zmíníme pouze aktuálně běžící projekty a jen projekty z oblasti životního prostředí a klimatické změny. Těch bruselských eur není málo, a to jde o malou sondu.
Bernartice třeba mají milionový projekt na kompostéry pro občany, což snižuje riziko černých skládek a přeplněné popelnice komunálního odpadu. K obecním 165 tisícům přidala EU 934 tisíc. Střední škola gastronomie, farmářství a služeb realizuje energetické úspory díky zateplení některých svých budov, náklady ve výši 8,35 milionů z poloviny platila unie. Podobně jesenická hotelová škola zateplovala a osadila budovu rekuperací, což vyšlo na skoro 7 milionů (přes 4 miliony přišlo z bankovního účtu v Belgii). Taky energetické úspory, byť "jen" za asi 1,2 milionu (467 tis. od EU) provedly Jeskyně Na Špičáku, ne však v jeskyních, nýbrž na provozní budově. Přes 6,3 milionů vylepšilo rozpočet Nýznerova, který přidal 1,1 milionu, aby za skoro 10 milionů postavil splaškovou kanalizaci. To Supíkovice šetří zateplením obecního úřadu, s náklady šly fifty fifty s EU, každý 1 257 153 Kč. 960 tisíc pomůže zrevitalizovat alej 187 stromů na Rejvíze. Pro Javorník 350 kompostéru a štěpkovač za bratru 1,8 milionů (EU dává 1,5 mil.). Velikou akci na snížení energetické náročnosti výrobního procesu spolufinancovala Evropa v mikulovickém Plastkonu. Chvályhodné snížení emisí CO2 platí Plastkon ve výši 7,2 milionů, Brusel necelými 4,9 mil. Kč. Třeba takhle, no? Klidně bychom mohli pokračovat.
Jako zůstaňme samozřejmě kritiky věcí, které EU dělá blbě, ale neříkejme prosím "ten Brusel", vždyť tam máme svoje politiky, to i my jsme "ten Brusel".

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.