Internet jako "dálnice" pro Jesenicko

07.11.2019

Už mnohokrát jsme na positivJE psali o globálním technologickém rozvoji, na jehož konec neumí dohlédnout ani největší futurologové. Jestliže se vám dneska zdá, že termíny jako umělá inteligence, strojové učení či internet věcí se Jesenicka netýkají, tak jste na fatálním omylu. Ty věci sem přijdou a už přicházejí, větříme v nich pro náš region obrovskou příležitost. A je potřeba na tom makat.
Přijměme fakt, že dálnici nám sem (nikdy) nepostaví a pojďme si sem postavit dálnici jinou - levnější, proveditelnější a z dlouhodobé perspektivy i důležitější - dálnici internetovou. Opravdu konkrétní krok k serióznímu otevření klíčové debaty učinil v pátek 25. října náš senátor Mirek Adámek. Na faktické půli cesty mezi okresy Jeseník a Šumperk, Červenohorském sedle, uspořádal konferenci 'Budování infrastruktury internetového připojení', na kterou dostal kvalitní přednášejí. Byli zde zástupci Ministerstva pro místní rozvoj, Ministerstva průmyslu a obchodu, Českého telekomunikačního úřadu, zástupci Olomouckého kraje, internetoví poskytovatelé a v publiku bylo k naší radosti vidět mnoho starostů z měst a obcí Jesenicka.
Příspěvky spíkrů dávají tušit, že stát si třeba právě odloučenost našeho okresu uvědomuje a slibuje pomoc s budováním vysokorychlostního internetu. Ať už různými dotacemi a granty, motivováním a tlakem na providery a mobilní operátory, tak i osvětou mezi firmami a domácnostmi, protože z dostupných dat to vypadá, že důležitost kvalitního připojení si ještě příliš neuvědomujeme a pořád si to "šudlíme" po wi-finách a do optiky i tam, kde už ji máme, se příliš nehrneme. Přitom na internetu bude závislý úplně celý stát, komplet byznys i s výzkumem a vývojem, vzdělávání, zábava..., nenechme si ujet tenhle vlak.
Přejeme si, aby tohle setkání renomovaných odborníků bylo startovním výstřelem v závodě o čas, který Jesenicko má, protože zbytek republiky, mj. podobně postižené regiony na Ostravsku a Ústecku do toho začínají šlapat.

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode Cookies