I Jesenicku bude sloužit nové elitní výzkumné pracoviště

11.07.2020

Zapomeňte na to, že vysoká škola je pouze instituce chrlící inženýry a magistry. Je toho výrazně víc, co dělá. Jak jsou univerzity plné chytrých lidí a špičkově vybavených laboratoří, rodí se na akademické půdě kvanta nápadů, pokusů, testů a výzkumů. Něco nedopadne, ale z něčeho se vyklubou reálné projekty, které pak třeba uchopí soukromý sektor. Je důležité, a jesenická odnož Inovačního centra Olomouckého kraje (ICOK) se o to bude pokoušet, aby docházelo k transferu znalostí z olomoucké Univerzity Palackého (UPOL) právě do byznysu, do toho v okrese Jeseník :-o
Z tohoto pohledu je víc než skvělé, že UPOL po prázdninách připravuje otevření Českého institutu výzkumu a pokročilých technologií (CATRIN), což v praxi znamená integraci stávajících vědeckých center školy, tedy Centrum regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum, Regionální centrum pokročilých technologií a materiálů a Ústav molekulární a translační medicíny, které navíc úzce propojí s Ústavem organické chemie a biochemie AV ČR a s Fakultní nemocnicí Olomouc.
Vedení univerzity si od nové instituce slibuje rozšíření multioborové spolupráce a zkvalitnění výzkumu, díky čemuž bude olomoucká výzkumná instituce schopna dávat světu nové objevy, patenty... a třeba něco z toho může posloužit v inovacích i jesenickým firmám. Anebo, a to by bylo ještě lepší, se může stát členem vědeckého týmu nějaký absolvent UPOLu od nás z Jesu :-)

Foto (zdroj): archiv Univerzita Palackého

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.