Houževnaté Zlatohorsko

10.07.2019

My Jesenicko jsme vážně dobří. Teď nás trochu "kazí" dotace, ale jinak jsme zvyklí si mnoho problémů vyřešit vlastními silami. V souvislosti s televizní reportáží se chceme vrátit k něčemu, co je podle nás důkazem nezávislosti tohoto kraje na vnitrozemí.
Znáte tu story? Totální obnova Poutního kostela Panny Marie Pomocné ve Zlatých Horách. Poslechněte si to. Z dřevěné kaple v 18. století zdejší lidé postupně vybudovali poutní kostel, křížovou cestu, dvě kapličky, pramen a taky poutní dům. Místo nad Zlatými Horami se rázem stalo jedním z nejnavštěvovanějších poutních míst ve střední Evropě. Před válkou sem ročně přišlo až 100 tisíc lidí. Po válce se zde konaly bohoslužby jen do roku 1955, pak byl kostel na popud tehdy vládnoucích komunistů nejprve uzavřen a roku 1973 dokonce vyhozen do povětří a poutní místo zmizelo z mapy.
A pak? Hned v roce 1990 vzniklo Sdružení pro obnovu poutního místa, které rozjelo velkou sbírku na stavbu nového kostela. V roce 1993 byl samotným papežem Janem Pavlem II. posvěcen základní kámen budoucí novostavby. Už v září '95 byl nový kostel za přihlížení asi 12.000 poutníků vysvěcen. O rok později přibyl klášter. Sympatické je, že i většina řemeslníků a firem podílejících se na celém projektu pochází z jesenického okresu.
Nyní nad Zlatými Horami stojí unikátní poutní areál s dominantou Kostela Panny Marie Pomocné. Patří do itineráře téměř každého turisty přijíždějícího na Zlatohorsko, ke zvýšení návštěvnosti možná přispěje i Česká televize a pořad Toulavá kamera.
Reportáž shlédnete zde.

Foto (zdroj): MOs810

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.