Hotely a penziony na Jesenicku dostanou COVID podporu

22.07.2020

Všichni bychom byli raději, kdyby tohle téma neexistovalo, jenže 72 dnů bylo v okrese Jeseník prakticky 100 % ubytovacích zařízení uzavřeno, ekonomický dopad na ně je fatální. Proto považujeme za pozitivní zprávu Ministerstva pro místní rozvoj, které připravilo program COVID ubytování. Ten v pondělí schválila vláda, čeká se na notifikaci ze strany Evropské komise. V rámci programu bude moci každý ubytovatel žádat finanční kompenzaci ve výši 100 až 330 Kč na pokoj a den, přičemž konkrétní částku určuje to, o jakou kategorii ubytování se jedná. Třeba penzion dostane 200, turistická ubytovna 100 a 3*** hotel 300 na lůžko.
Nemáme přesná čísla o počtu zasažených provozoven, víme jen, že v okrese Jeseník je na 140 hromadných ubytovacích zařízení, tedy těch, jež mají nejméně 5 pokojů s 10 postelemi. Nejvíce hotelů a penzionů má Lipová-lázně (33) a Ostružná (31), po 19 pak funguje v Jeseníku a Zlatých Horách, i do nich poputuje finanční doping, určitě v souhrnné výši několika milionů.
Probíhající prázdniny budí dojem, že na straně hoteliérů a provozovatelů chat a penzionů je všechno v pořádku, protože Jeseníky jsou docela plné, jenže podle informací Asociace hotelů a restaurací České republiky budou ubytovací subjekty dohánět ušlý zisk i několik let.
Program COVID ubytování je po odpuštění nájmů, kurzarbeitu a lázeňských voucherech další konkrétní pomocí státu cestovnímu ruchu, snad přijde vhod.
Všem zdejším ubytovatelům přejeme, ať tohle těžké období zvládnou.

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.