Horská služba Jeseníky pomáhá už 70 let

29.08.2018

Většina z nás, kteří se na horách chováme zodpovědně, může Horská služba přijít až neviditelná. Šlapeme si po skvěle značených turistických trasách, sjezdujeme s přilbou a střízliví, zásadně nepřeceňujeme svoje síly ... však to znáte. Ale běda, dojde-li na horách k úrazu, zbloudění, či jiné nehodě.
A Jeseníky prostě jsou hory, zdejší Horská služba v nich pomáhá již 70 let. 3x sláva všem dobrovolným záchranářům! V roce 1948 byla na chatě Barborka zřízena první skromná služebna horské služby, o což se zasloužil pan Václav Myšák. Začali přicházet další dobrovolníci, profesionalizovaly se jejich dovednosti, pořizovala se kvalitnější technika, až dneska jde o plnohodnotnou součást záchranného systému České republiky. V Jeseníkách operuje 58 záchranářů na celkem sedmi základnách (např. Červenohorské sedlo, Ramzová, Praděd, Šerák aj.). V letní a zimní sezóně vyrážejí k úrazům, neopatrným turistům, vyčerpaným běžkařům a výrazně tak zvyšují bezpečnost v našich krásných horách.
Slibte nám, že se budete ze všech sil snažit, abyste vy konkrétně služeb týmu okolo náčelníka Michala Klimeše nikdy nepotřebovali. A proboha, na sjezdovky s přilbou! I dospělí.   

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.