Hodina dějepisu, aneb najděte v historických mapách okres Jeseník

18.04.2022

Riskujete, že po přečtení dnešního příspěvku se připravíte o několik minut času. Máme pro vás unikátní online mapový portál Český historický atlas, který je zasvěcen českým a československým dějinám, pochopitelně včetně těch jesenických. Pokud se rozhodnete projít si dostupné mapy, pak vám garantujeme desítky minut na netu, hluboce ponořeni do hledání informací spojených s Jesenickem.

Celkem 162 map připravených předními odborníky na historické vědy a kartografii si můžete otevřít. Ve většině z nich lze zobrazit, jak to vypadalo a co se v danou chvíli dělo v našem regionu.

Chcete hledat svoji obec nebo alespoň území, na kterém dneska stojí, třeba ve středověku nebo novověku, anebo si mapu prolezete po roce 1918? ;-) To vás bude bavit, proklikávat si proměny hranic, do kterých Jeseník spadal ve středověku, po roce 1850, za protektorátu a klidně i po roce '45.

Obrovsky nás zaujala část 'obyvatelstvo', v níž nám historici umožnili sledovat proměny podle národnostních poměrů, podle migrace a odsunu. Tak schválně, jestli v mapách zachycujících vzdělávání z přelomu 18. a 19. století najdete Bílou Vodu, která byla v té době za okres Jeseník jako jediná s gymnáziem a filozofickým učilištěm! Před první světovou válkou už je v mapě zapíchnutý špendlík v Jeseníku (německé gymnázium) a Vidnavě (bohoslovecké učiliště, německé gymnázium).

Kartografové zachytili i historické mezníky, tak se můžete podívat, jaké dějiny šly přes Jesenicko do roku 1918, za války a mezi léty 1948-1989. Husitství ne, ale Třicetiletá válka už se nás týkala a obě světové války dost výrazně. To všechno si můžete projít. Třeba u 2. světové války lze v časové ose zobrazovat situaci v osvobozování doslova den po dni.

My jsme strávili hodně času v poslední části webu, v mapách 'krajina a člověk', kde jsme si zobrazovali mapy zachycující Jesenicko z hlediska rozvoje průmyslu, budování železnice, priorit zemědělství, ochrany přírody, ale i volného času. Zajímavé, třeba před 1. válkou byly v Hukovicích a Bernarticích lihovary s roční produkcí nad 900 hl a v 60. letech minulého století jsme byli částečně bramborářská, řepařská a částečně oblast horského hospodářství. A to není všechno!...

Anebo si dneska užijte Velikonoční pondělí a mapy nechte na jindy. Je v nich historie a ta neuteče ;-)

Foto (zdroj): Český historický atlas (mapa okupace Československa z roku 1968)

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.