Hledač našich jesenických kořenů Tomáš Hradil

22.05.2019

Možností, jak může být jednotlivec prospěšný svému rodnému kraji, je mnoho. Mikulovický rodák Tomáš Hradil na to šel po svém. Když se člověk ohlédne za jeho prací pro Jesenicko, je naprosto zřejmé, že u něj to bylo hlavně srdce, které ho přivedlo k projektům, jimž tady pomohl na svět.
Jde o něm říci, že pro region maká už od Sametové revoluce, kterou prožil coby student poměrně aktivně. Po absolvování strojní průmyslovky a odkroucení si základní vojenské služby se do toho pustil na plné pecky. Coby člen republikového Hnutí Brontosaurus v Jeseníku zformoval okolo roku 2000 jeho lokální pobočku. Ta se pod heslem 'Cesta ke kořenům' pustila do obnovy drobných památek, jako jsou kapličky a prameny a ochrany přírody. Ne nadarmo přes jesenické 'Brontíky' prošly desítky dneska v lecčems úspěšných rodáků. Vytrvalou prací si lidé okolo Tomáše Hradila připsali mnoho důležitých věcí - dobrovolnicky opravili 27 pramenů a malých památek a třeba v roce 2005 otevřeli Naučnou stezku Vincenze Priessnitze, jejíhož slavnostního otevření se zúčastnilo okolo tisíce lidí.
V roce 2011 se Tomáš s vervou pustil do přeměny části bývalého vojenského prostoru Muna v Mikulovicích na městečko neziskových organizací, kde dnes nachází útočiště třeba Sdružení přátel Jaroslava Foglara a další neziskovky.
Tomášovým dítětem je také projekt 'správcovství drobných památek' (na positivJE jsme psali 31.3.2019), kde se snaží pro cca 100 malých, avšak zajímavých míst Jesenicka najít dobrovolníky, kteří se o ně budou starat. Své patrony už má asi 35 z nich. Kdo chce být dalším, hlaste se.
Chcete jednu perličku? Tomáš Hradil se roku 2007 zúčastnil světoznámého pěšího pochodu do španělského Santiago de Compostela, který se standardně chodí od francouzských hranic a měří necelých 800 kilometrů. Tomáš se rozhodl pro ještě syrovější pouť, do Santiaga vyrazil z Jeseníku! Do cílového města se dostal po pěti měsících a asi 3.300 km, váha ukázala mínus 15 kilo, metr ukázal plus 7 centimetrů, hlava hlásila stovky nových zážitků a taky jedno silné uvědomění, že Jesenicko je zatraceně skvělý kraj. Coby veliký fanda chůze si pak střihnul standardní variantu pouti (800 km) ještě dvakrát ;-)
Ve vší té angažovanosti se Tomáš dokázal 2x stát zastupitelem v Jeseníku, kde pomáhal nastolovat otázky právě patriotismu a také péče o přírodu.
Se svými přáteli rovněž stojí za každoročním folklórním kosením trávy, což je opět trochu návrat ke kořenům, jak to má Tomáš rád. Letos půjde už o 13. ročník.
Asi nejvíce se zabývá zaniklými osadami Jesenicka, aktuálně usiluje o záchranu Zastávky a připravuje reedici úspěšné knihy Zaniklé osady Jesenicka. Ostatně pod Tomovým vedením Hnutí Brontosaurus vydalo už pět knih týkajících se našeho kraje. Jeden z největších patriotů okresu se pohybuje převážně v Rychlebských horách, kde s rodinou žije v přírodním domku. Co nevidět k nim podruhé přiletí čáp.
Tomáš Hradil pro tenhle region udělal hrozně moc a podle všeho se s tím zatím nechystá přestat, Tome tak díky.

Foto (zdroj): Ucimesepribehy.cz

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.