Hledá se nejlepší návrh budoucího vzhledu Smetanových sadů

20.12.2021

Každý tuší, jak významným místem jsou pro město Jeseník Smetanovy sady. Park založený na počátku 19. století Josefem Raymannem se z hlediska potenciálního rozvoje rozkládá na velkém území od řeky Bělé až po Křížový vrch. Letní divadlo, odpočinková místa s pomníky a prameny, dětské hřiště, tenisové kurty, Křížová cesta... Rozprostřeno poněkud nekoncepčně, avšak není toho málo, na čem se dá stavět.

Na městském úřadě v Jeseníku připravují vyhlášení zahradně-architektonické soutěže na obnovu Smetanových sadů a nábřeží řeky Bělé. Cílem je dostat od odborníků kvalitní návrhy, jak předělat sady na park srovnatelný s těmi nejlepšími v Česku, a to po stránce krajinářské i po stránce vybavení. Hlavní jesenický park má ambici být rekreačně-turistickou atrakcí pro místní i pro turisty. Kdyby se do projektu podařilo zabudovat také výstavbu nové lávky spojující centrum města s parkem, posunulo by to význam Smetanových sadů ještě o kousek dál. Propojením Masarykova náměstí, areálu Voršilek (ZŠ Jeseník), Vodní tvrze a právě parku, by vzniknul významný městský prostor.

Hrubé náklady jsou odhadovány na 100 milionů (z toho lávka 40), z čehož je jasné, že realizace není úplně na spadnutí a není otázkou roku či dvou. Strategie radnice je však jasná, mít připraven podklad, až se Smetanovy sady stanou investiční prioritou.

Doufáme, že se dočkáme i trochu odvážnějších věcí, třeba zastřešení letního divadla ;-)

Foto (zdroj): město Jeseník

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.