Historie pohostinství v Jeseníku

13.07.2018

Když mluvíme o tom, že pro Jesenicko coby turistický cíl je zatraceně důležitá kvalita služeb, vycházíme z toho, že tomu tak bylo už v minulosti. Pojďme se podívat na rozkvět pohostinství v tehdejším Frývaldově, vždyť dnes je to téma více než aktuální. Jednak proto, že je to pro Jesenicko důležitý obor a za druhé proto, že tento obor čelí, a ještě bude čelit, dramatickému nedostatku pracovních sil.
Rozkvět lázeňství na konci 19. století přinesl vznik četných restauračních a výčepních zařízení a hotelů, zmíníme jen ty, co existují ještě dnes. Prvním seriózním centrem gastronomie byl Hostinec Svobodný výčep (dnes Hotel Praděd). Od roku 1868 na Masarykově náměstí stojí Hotel Kretschmar (dnes Hotel Slovan), kde se např. během roku 1937 ubytovalo přes 192tis. hostů! Velkou rekonstrukcí roku 1880 vznikl tehdy věhlasný Hotel Krone (dříve Hotel Jeseník, dnes Hotel Koruna). Rovněž v té době už fungoval Mittmanův zájezdní hostinec (dnes Gemer) a hostinská činnost Katzerova hotelu (dnešní Hotel Staříč) sahá do poloviny 19. století a zahrnoval např. kuželnu, či místnost pro kočího.
Kromě toho tu byly restaurace a kavárny, které se dneška nedožily. Všechny vznikly, neboť do regionu přijížděly tisíce hostů a pacientů.
Mimochodem též díky rozkvětu lázní ve městě bylo zbudováno vodovodní potrubí (1839), kanalizace a v r. 1901 plynové osvětlení. Když se k tomu přidal týdenní svoz odpadu, dostal se Frývaldov na špičku severní části monarchie.
Naštěstí i dnes tu máme několik hotelů, penzionů a restaurací, které poskytují velmi solidní kvalitu služeb.

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.