Gargulák i přes nepříznivá data chválí, Kartous velí k odvaze, Handlíř nás zasypal inspirací a Kozel nabízí pomoc ředitelům z Jesenicka

24.11.2023

Po včerejšku je pro nás zase o něco jasněji, že klíč k úspěšné budoucnosti Jesenicka je úzce provázán s tím, jak dobré tady budeme mít školství. A pozor, nestojí to jen na školách samotných, týká se to i zřizovatelů (obce/města u mateřských a základních škol, resp. kraj u středních škol).

Po strop naplněný Rytířský sál Vodní tvrze jen ukázal, jak nastartovaní do práce jsou místní aktéři vzdělávání. Jestli z nějakého důvodu věříme v Jesenicko, tak právě díky téhle komunitě. O ní z minulých ročníků positivJE FESTIVALU víme, že unese i těžká témata. Proto analytik PAQ Research Karel Gargulák mohl bez obav promítat i ne úplně příjemná data např. o vzdělávací neúspěšnosti, která souvisí i se sociálními podmínkami dětí a nejlepší učitel na světě to nezmění.

Proto byl v Jeseníku ředitel krnovské základky Karel Handlíř. To jeho škola má za sebou hodně let právě téhle práce se žáky z nestabilního prostředí a přišlo nám, že šéfky a šéfové zdejších škol hltají jeho slova prostě proto, že u sebe řeší obdobné problémy.

Všichni řečníci se shodli na tom, že klíčová je osoba ředitele. Martin Kozel z platformy Učitel naživo/Ředitel naživo reprezentuje jednu z alternativ, díky níž se mohou ředitelé stát opravdovými lídry. Hned po nich je důležité vzdělávání samotných pedagogů. I zde posloužil ředitel z Krnova krásnými příklady, jak to jde, když se chce.

Zabývali jsme se i středním školství, které možná paradoxně jako poslední stupeň vzdělávání stojí před reformou. Na ministerstvu se o tom začíná debatovat, pánové Gargulák a Kartous jsou u toho blízko (přímo na MŠMT), tak nás vybavili docela detaily. Věděli jste, že na Jesenicku jde přes 50 % deváťáků na učební obory bez maturity, přitom průměr ČR činí necelých 30 %? Příčiny zřejmě složitější, rozhodně ale zajímavá informace. V tomto kontextu považujeme za velmi dobrou zprávu to, co účastníkům z pódia prozradil ředitel Hotelové školy V.Priessnitze a Obchodní akademie Jeseník Kamil Hégr. Škola připravuje otevření kombinovaného lycea, které osvěží studijní nabídku jesenickým deváťákům.

Všechna ta tvrdá data, jež v diskusi zazněla, válcuje pocit, že přítomní ředitelé a pedagogové jsou motivování tvrdě pracovat, aby jejich díl zodpovědnosti za vzdělanost Jesenicka byl splněn na výbornou.

Všem držíme palce a dneska s positivJE FESTIVALEM pokračujeme v kině.

Foto (zdroj): Josef Kavka

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.