Freiwaldau = Sudetenland, připomene festival V Centru/Im Zentrum

19.09.2019

Když se díváme na místní webové portály, listujeme lokálními médii, bavíme se s lidmi v regionu, máme neochvějný pocit, že se tu pořád něco děje. Není dne, kdy by se v okrese Jeseník neuskutečnila alespoň malá beseda, výstava místního umělce nebo nezazpívali žáčci zdejší ZUŠky. 
Důkazem našeho tvrzení je čtvrtý ročník tak trochu putovního česko-německého festivalu V centru/Im Zentru, který se vrací ke kulturnímu odkazu Sudet. Ve svých předchozích třech ročnících předvedl fantastickou úroveň, takže laťka vysoko, letos ji hodlají udržet v Jeseníku. Třídenní akce (20. až 22.9.) si zvolila za základnu nedávnou opuštěnou budovu jesenické knihovny, pro kterou radnice hledá budoucí uplatnění. Než tak učiní, využili organizátoři volné prostory k záboru právě pro festival.
A od pátku do neděle se můžete těšit, a hlavně zapojit do nabitého programu, který stojí na několika zajímavých jménech. Na autorské čtení do Jeseníku přijede (spolu)autor Aloise Nebela a v Německu uznávaný Jaroslav Rudiš anebo spisovatelka Kateřina Tučková právě pracující na románu o řeholnicích v Bílé Vodě. Místní luhy a háje zastoupí rovněž několik profláknutých jmen. Svůj kolikátý už hudební projekt Kafka Band přiveze frontman Priessnitzů a (spolu)autor Aloise Nebela Jaromír Švejdík. Místní výtvarník a grafik Filip Raif v textech a ilustracích představí Herthu Lindemann a skupina REZ, co má v Rychlebách červené kozy a na Sedmilánech obří stůl a židle, vyzdobí parčík u knihovny svým Lelkovadlem. Samozřejmě je toho víc, jde o česko-neměcký festival a jeho program zkvalitňuje i mnoho umělců z Německa a dalších zemí.
Koho láká umění, třeba i v netradiční formě, kdo má rád atmosféru Sudet, kdo chce zažít afterparty v knihovně, ten si festival V centru nenechá ujít.
A jsme zase u toho, kulturně Jesenicko fakt žije. Děkujeme jesenickým srdcařům okolo Zdeňky Morávkové.
Více informací o akci tady.

Foto (zdroj): festival V Centru/Im Zentrum

Made in Jesenicko © 2023 positivJE. Všechna práva vyhrazena.