Firmám na Jesenicku chybí zaměstnanci, musí je nahradit roboti

05.12.2022

Žádný podnikatel by neměl zůstat stát stranou ekonomické transformace, ve které se naše země nachází. V ní se totiž podniky "přezbrojují" na vyšší level konkurenčního boje, přičemž motivací k tomuhle procesu je všeobecný nedostatek pracovníků. Ten je na Jesenicku způsoben dvěma fenomény. Jednak odchodem mladých lidí z regionu, a pak tím, že stárnutím populace jednoduše ubývá zaměstnatelných lidí. Zdejší trh práce takto od roku 2000 přišel skoro o šest tisíc zaměstnanců (věková skupina 20-64 let).

Na positivJE FESTIVALU jsme si o situaci jesenického hospodářství povídali s hlavním ekonomem České spořitelny Davidem Navrátilem, ředitelem šumperské společnosti SHM Petrem Mrkosem, manažerem Inovačního centra Olomouckého kraje Tomášem Dostálem a docentem Zdeňkem Szczyrbou z Univerzity Palackého.

Nemáme obavu o těch 12 největších zaměstnavatelů regionu (viz tabulka níže), ti nepochybně mají lidské i finanční zdroje na to, aby se se situací vypořádali. U těch "zbylých" asi 190 firem s desíti až sto zaměstnanci si věříme, že jak positivJE, tak Inovační centrum Ol. kraje, mohou být v procesu jejich transformace určitým způsobem nápomocni. Byť jasná zpráva - suverénně nejvíce je to v rukou vlastníků a managementů takových podniků.

Počty ekonomických subjektů na Jesenicku a jejich velikost - počet zaměstnanců 
- srovnání 2011 a 2021.

Zdroj: ČSÚ, 15.8.2022

Ta logika je docela jednoduchá - nedaří se mi sehnat zaměstnance, musím je nahradit roboty. Abych mohl pořídit roboty, musím na jejich ovládání zaměstnance dovzdělat. Mám roboty a chytré zaměstnance, mohu se pustit do odvážnějšího vývoje produktů s vyšší přidanou hodnotou. To vylepší moje postavení v dodavatelsko-odběratelském řetězci, to mi přinese vyšší marži, a to mi umožní vyplácet vyšší mzdy... dál si pozitivní efekty domyslete sami ;-)

Koho z vás to zajímá, moc rádi vám představíme služby inovačního centra (ICOK), moc rádi vám zprostředkujeme konzultaci s odborníkem na dotace (Grant Help), moc rádi vás propojíme se zdejšími středními školami... Uděláme cokoli, co vám v transformaci vašeho podnikání pomůže.

Především podnikatelům a podnikavcům doporučujeme shlédnout záznam panelu Inovativní byznys, určitě v něm zaznělo hodně zajímavých informací, které by se vám mohly v podnikání hodit.

Foto (zdroj): Josef Kavka

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.