Firma, rodina, kapela, motorka ... to je Filip Svoboda

09.08.2019

Ačkoli se narodil v Praze, vůbec to neovlivnilo hloubku jeho lásky k Jesenicku, kde vyrostl. Vlastně jo, život ve velkých městech ho utvrdil v tom, že tady je to to pravé. A to Filip Svoboda nežil jenom v Praze, půl roku strávil v New Yorku, a to už je nějaké srovnání.
Pojďme ale postupně, totiž i ta Filipova cesta do současnosti je pestrá a zajímavá. Jako mnoho úspěšných Jeseníčáků získal maturitní vysvědčení na Gymnáziu Jeseník. Pak následovala vysoká škola se zaměřením na angličtinu, kterou později právě i na gymnáziu učil. Učitelování na státní škole ho velmi bavilo, ale táhlo ho to k osamostatnění, prostě chtěl být sám sobě pánem. Po několika letech soukromých kurzů se v roce 2004 pustil do budování vlastní jazykové školy. Filip ale nechtěl tuctovou jazykovku. Ze Slovenska přejal výukový systém Brainy, obohatil ho o zážitkové prvky, a naprosto cíleně vytvořil nadstandardní školu, kam na kurzy dojíždí lidé z celé republiky, kteří si za to nemálo zaplatí a dokáží ocenit formát výuky. Kombinací zážitkové výuky a tréninku paměti bylo dosaženo maximální efektivity. Brainy se vyprofilovala v luxusní jazykovou školu pro fajnšmejkry jezdící do Jeseníku nejen kvůli angličtině, ale taky kvůli relaxu. Šlo to skvěle, pravidelně se zde vzdělávali třeba lidé z Aholdu, Třineckých železáren, Moravských naftových dolů a jiných korporací. Jenže s finanční krizí v roce 2008 a zejména s rozšířením všemožných dotovaných jazykových kurzů, které změnily myšlení firem, schytal jeho byznys rány, na které nešlo dost dobře reagovat. Školu nakonec přenechal jinému provozovateli a znovu musel vyhrnout rukávy.
Díky předchozím kontaktům se nachomýtl k výrobci plnospektrálního osvětlení, kterému ještě během šéfování jazykovce jen tak mimochodem pomohl prodat více světel, než tehdy zvládli jeho obchodní zástupci. Velmi rychle si plácli na spolupráci a Filip se začal zabývat prodejem špičkového osvětlení. Všem bychom vám přáli dostat od něj přednášku o světle. To prostě není ledka versus úsporná žárovka, studená versus teplá), ta disciplína je sofistikovanější, je o světelném spektru, jaké parametry má splňovat světlo ovlivňující fungování vašeho těla. Mimochodem tyhle znalosti má Filip podložené bohatou praxí (osobně s luxmetrem v ruce navštívil přes 500 ordinací nejen v Česku, protože jeho současná firma se zaměřuje zejména na zubařské ordinace). Jeho společnost DentaSun je lídrem oboru, v tuto chvíli pracuje na desítkách realizací a jde třeba o rekonstrukce zubařských ordinací, stejně jako o výstavbu zbrusu nových zdravotních klinik. DentaSun je všude tam, kde lékařům není jedno, v jakém prostředí pracují.
Slíbili jsme pestrý profil, tady je pokračování. Filip prošel, opět jako mnoho dalších aktivních muzikantů, Základní uměleckou školou Jeseník, potažmo Dechovým orchestrem mladých. To ho přivedlo k muzice, čehož je aktuálně důkazem působení v jím spoluzaloženém uskupení skvělých muzikantů, a ještě skvělejšího frontmana Marka Kubíčka, v regionu populárních YesBlues. Krásně se mu práce i koníček propojuje v momentě, kdy kapela hraje například na největším zubařském veletrhu v zemi - Pragodentu, nebo na akci Stomatologické komory v Obecním domě v centru Prahy. Tam s nimi dokonce muzicírují i samotní zubaři. YesBlues koncertují na většině regionálních akcí, určitě už jste je slyšeli, je to takový tribute velkým bluesovým a rockovým muzikantům, jejichž hity hrají tak nějak po svém.
Jak už jsme řekli, Filip Jeseníky miluje, jen potřebuje čas od času vypadnout "do světa", který rád vnímá ze sedla motorky - svého služebního vozidla, kterým křižuje celou republiku na cestách za zákazníky. Dost času věnuje rodině, s manželkou, dcerou a synem si tenhle kraj opravdu užívají.

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.