Filmová posila Jeseníku Pavel Bednařík

11.03.2020

Určitě vám teď neříkáme žádnou velenovinku, že kvalita čehokoli stojí na lidech. Ne výrobek, ne služba, ale lidé rozhodují o tom, čemu a jak moc se bude dařit. Městu Jeseník se v nedávné době povedly dvě personální posily do kultury. Po stále ještě čerstvé ředitelce Městských kulturních zařízení Petře Fusové, je to od podzimu také nový vedoucí Kina Pohoda Pavel Bednařík.
Chlapík přicházející nakopnout jesenické kino má životopis dosti pestrý na to, aby jej vyšvihl mezi českou elitu jednosálových biografů. Ty nabývají na popularitě a Pavel ve svých smělých plánech rozhodně chce z kina udělat vyhledávaný kulturní svatostánek, který nebude zdaleka jen o promítání.
Má kvalifikaci. Kolem filmového průmyslu se pohybuje už od vysoké školy, kam po gymnáziu v Otrokovicích pokračoval. Na olomoucké Univerzitě Palackého vystudoval filmovou vědu a filozofii, teď dokončuje doktorát na FAMU. Pokud jde o praktické dovednosti a zkušenosti, tak ty sbíral třeba v roli ředitele festivalu filmové animace PAF, byl zapojen coby umělecký šéf do Letní filmové školy, pracoval v tiskovém odboru na karlovarském festivalu či na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně zodpovídal za audiovizuální studio. V Olomouci spoluzaložil filmový klub a v našem krajském městě taky rozběhl vintage market. Podobnou burzu starých a nepotřebných věcí možná přivede i do Jeseníku. Je toho ještě mnohem více, třeba je předsedou Asociace pro filmovou a audiovizuální výchovu. No prostě film je jeho život.
Pokud jde o plány, jak ke kinu přitáhnout pozornost lidí celého okresu, tak několik změn už proběhlo. Třeba rozšíření počtu promítaných filmů, posílení významu filmového klubu, filmů pro seniory... Mnohem více toho ale před kinem, tudíž před Pavlem Bednaříkem, stojí. Kino potřebuje zvýšit divácký komfort, opravit foyer kina, ideálně vybudovat kinokavárnu apod. Díky Pavlovým kontaktům budou nepochybně přicházet i různé lahůdky, jakou třeba byla osobní účast Václava Marhoula na projekci Nabarveného ptáčete (9 sošek Českého lva) nebo nedávná premiéra dokumentu V síti za přítomnosti jedné z protagonistek filmu.
Otec dvou dcer má trochu honičku, za svými filmovými aktivitami se dost nacestuje, avšak tyhle jeho zkušenosti pak úročíme i my coby návštěvníci Kina Pohoda. Sledujte, a hlavně se účastněte vzestupu jesenického kina.

Foto (zdroj): Michal Sedlák

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.