Film o bádání na Jesenicku na Mezinárodním festivalu populárně-vědeckých filmů AFO

18.03.2021

Sotva před pár dny jsme zde psali o vědeckém dostaveníčku, které v Jeseníku pod názvem T-Expedice připravuje Vlastivědné muzeum Jesenicka a Národní pedagogický institut. Do Jeseníku se sjedou talentovaní žáci základních a středních škol z celé republiky, sekundovat jim budou i místní děti, aby zde bádali v chemii, botanice, architektuře, fyzice a IT.

Co je ale peckou dne? Vloni zde na T-Expedici byl i dětský televizní štáb, který si odsud odvezl hodiny filmového materiálu, včetně startu rakety. Ve střižně z toho vzniknul čtrnáctiminutový dokumentární film, a ten se teď dostal na uznávaný festival. V konkurenci asi 3000 snímků z celého světa pronikl mezi 77 vyvolených, jež budou promítány na Mezinárodním festivalu populárně-vědeckých filmů 2021 Academia Film Olomouc (AFO). Ten proběhne od 27.4. do 11.5., dokument nazvaný TE:20 zabojuje v sekci Česko-Slovenská soutěž.

Hlavně pro mladé filmaře z TV Prostor je to obrovský úspěch. Mimochodem je tu měla vedle expertky Míši Bělohlavé na starosti učitelka Střední průmyslové školy Jeseník, paní Lenka Küschnerová. Pozvánka na festival je také vyznamenáním pro hostitelské Jesenicko, byly to jeho kulisy ;-) A může za to i pořádající vlastivědné muzeum, to ono formovalo obsah a aktivity expedice.

Tenhle projekt má grády a kvitujeme, že do blížícího se třetího ročníku vysílají své zástupce ZŠ Česká Ves, ZŠ Javorník, ZŠ Jeseník, SPŠ Jeseník a Gymnázium Jeseník, tenhle "letní tábor" může děcka hodně namotivovat.

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.