Fešná a oceněná stavba ve Staré Červené Vodě

21.09.2021

Nic nám není do toho, jak kdo žije, zároveň se ale nemůžeme zbavit pokušení, ukázat vám jednu podařenou přestavbu stodoly na krásný, a hlavně funkční rodinný dům ve Staré Červené Vodě, protože věříme, že podobné projekty mohou inspirovat budoucí stavebníky k větší architektonické odvaze. Architektuře na Jesenicku by to slušelo.

Za touhle dřevostavbou, která využívá původní žulové stěny bývalého hospodářského objektu, stojí architektonická kancelář 'Tři.Čtrnáct architekti'. Investorům - manželskému páru, tím plnili sen o vlastním bydlení po letech strávených v paneláku.

Starý obytný dům byl rozebrán a kameny z jeho zdí byly využity na stavbu gabionového oplocení, novým domovem se stala dřevostavba vystavená do stodoly. Příčně k hlavní budově přibyla ještě garáž s ateliérem, mezi nimiž vzniklo víceúčelové "náměstíčko". Osvícení uživatelé objektu na zahradě postupně vysazují původní odrůdy ovocných stromů, takže tu máme nejen záchranu hospodářského stavení, ale i záchranu odkazu našich předků.

Pro nás to není pouze vydařený projekt, on je to projekt taky oceněný. Odnesl si nominaci na Českou cenu architektury 2021 a bral výhru mezi rezidenčními projekty na BigSee Award 2021.

To je ta hodnota pro náš kraj, mohla by odšpuntovat erupci dalších zajímavých stavebních počinů, zatím v nové éře stojí za zmínku například dřevěná útulna Aranka ve Vlčicích od Hideandseek (Cena Designblok, Dřevěná stavba roku v Česku, Green Product Award) a nové sídlo společnosti Naturfyt BIO v jesenické průmyslové zóně (stavba roku Olomouckého kraje). Víte o něčem dalším?

Námět: Jarda Knotek
Foto (zdroj): Tři.Čtrnáct architekti, Lukáš Idža

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode Cookies