Fenix má řešení pro vinaře a sadaře bojující s jarními mrazíky

12.04.2023

Známe výrobní program jesenického Fenixu a ani nevíte, jak často jsme během uplynulých dnů mysleli na české sadaře a vinaře modlící se, aby v noci nedorazily mínusové teploty. To všechno s vědomím, že Fenix pro ně má řešení.

Řešení potvrzené dokonce Zemědělskou komorou Burgundska (Chambre d`agriculture de Bourgogne). Jsou jimi topné kabely, které Francouzi otestovali jako ochranu před mrazem loni v dubnu. Na vytýčené parcele vinaři instalovali na část révy fenixácké kabely, část budoucí úrody zakryli fólií, na dalším úseku spojili obě řešení a poslední část zůstala zcela bez ochrany. Chcete znát výsledky? Nejlíp dopadla varianta s kabely.

Mluvíme tedy o pozorování fenologických stádií révy, jak si možná pamatujete z hodin přírodopisu. Bez frajeření - stádii se podle Wikipedie rozumí fáze dobře rozpoznatelných a každoročně se opakujících projevů u rostlin (pupen, list, květ). Zkrátíme to, z první fáze (15.4.2022) vypučelo 60 %, z druhé fáze (22.4.2022) vypučelo 90 %. Topení z Fenixu dosáhlo nejlepších výsledků.

Tak co, jižní Moravo, nezkusíš příští rok ochránit meruňky a víno kabely z Jeseníku? Ty dubnové mrazíky musí být strašné nervy.

Foto (zdroj): Fenix

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.