Eura na Jesenicku

23.08.2021

Vždycky jak se blíží volby a čeští politici začnou slibovat své recepty na neduhy této země (za mnohé z nichž jsou ve skutečnosti zodpovědní), zpozorníme, protože často jsou to nereálné nebo populistické návrhy. Chvílemi máme dokonce o pevnost naší demokracie obavy. Uklidňuje nás, že Česko jako člen Evropské unie má garantována jistá práva a povinnosti zaručující naši prozápadní orientaci.

Na udržení tohoto směru nám EU poskytuje docela dost peněz, za které se modernizují obce, zvyšuje kvalita vzdělávání, roste inovační potenciál českých podniků a tak. Jestli máte jako my rádi čísla jako důkaz, pak rádi několika posloužíme. Zůstaneme samozřejmě na domovském Jesenicku :-) a představíme jen pár dobíhajících projektů významně spolufinancovaných Unií.

V oblasti vzdělávání jsou to například tyto: 1) Odborné učiliště a praktická škola v Lipové-lázně realizuje projekt zaměřený na přípravu žáků téhle specializované školy na samostatný způsob života (první číslo = výše dotace z EU 11,8 mil. Kč / druhé číslo = výše českých zdrojů 2,08 mil Kč). 2) Okres (ORP) Jeseník v projektu Škola pro všechny II získal na vzdělávání žáků vč. těch ze socioekonomicky znevýhodněného či kulturně odlišného prostředí z EU přes 39 milionů korun (33,34 mil. Kč/5,88 mil. Kč). 3) Hotelová škola V. Priessnitze a Obchodní akademie Jeseník získala na přípravu absolventů pro přeshraniční trh práce asi 13,5 milionů korun (11,55 mil. Kč/2,03 mil. Kč).

Díky česko-polskému programu Interreg má Jeseník Centrum společných aktivit, které pracuje na trvalé přeshraniční spolupráci Jeseníku/Jesenicka s polskou Nysou, z Unie na to přišlo 19 milionů Kč (19,02 mil. Kč/3,35 mil Kč).

Z EU profitují také obce a města. Například Zlaté Hory rekonstruují sociální byty, díky evropským penězům vznikne 13 malometrážních bytů (11,22 mil. Kč/1,98 mil. Kč).

Z bruselských peněz se také zvyšuje kvalita zdravotní a sociální péče, děje se tak v Nemocnici AGEL Jeseník, v níž běží obnova přístrojového vybavení za cirka 24 milionů (20,69 mil. Kč/3,65 mil. Kč).

Tohle je pouze neúplný přehled finišujících projektů, přičemž právě se otevírá nové období 2021-2027, to je pro Jesenicko - podnikatelské subjekty, vzdělávací instituce, neziskový sektor a místní samosprávy úžasná příležitost na kvalitativní posun sebe samých. Hodláme se tomu věnovat také na letošním positivJE FESTIVALU (25.11.).

Nebojte, nemícháme se do politiky, na druhou stranu jsme redakce s názorem, příslušnost k vyspělé Evropě považujeme za klíčovou. Pro Českou republiku, pro Jesenicko.

Foto (zdroj): Unsplash

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.