EU a Jesenicko - jděte volit

24.05.2019

positivJE se nehrne do vyjadřování politických názorů a preferencí, na to mají naši čtenáři svoji hlavu, ale dneska nemáme problém přiznat, že v souvislosti s volbami do Evropského parlamentu, kdy na Jesenicku hrozí fakt nízká účast, vás k volebním urnám chceme trošku pošťouchnout.
Tedy tak, na první pohled se zdá, že obyvatelé okresu Jeseník jsou na Brusel nabručení, což naštěstí průzkum (Behavio Labs, STEMu a Institutu pro evropskou politiku Europeum) až tak nepotvrdil. Jsme největší euroskeptici, ale asi jen 10 % z nás by si přálo urychlený Czexit. Pakliže dalším deseti procentům vyhovuje současný stav, tak celých 80 % lidí volá po reformě Evropské unie. Není tohle ten správný motiv pro vhození volebního lístku?
Tři čísla pro vás: 565,4 miliard Kč ČR od roku 2004 do 2018 do EU zaplatila; 1,31 bilionů Kč ČR z EU za stejné období získala = čistý příjem pro ČR je 741,3 miliardy Kč. A co se za to na Jesenicku třeba udělalo? WooX rozšířil textilní výrobu, Mikulovice postavily Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež, Gymnázium Jeseník zrekonstruovalo 4 laboratoře na chemii, fyziku a biologii, Česká Ves postavila 7 sociálních bytů, byla zrekonstruována železniční trať Jeseník - Hanušovice, byla opravena silnice z Písečné do Velkých Kunětic či z Domašova na Červenohorské sedlo, Bernartice si pořídily zametací vůz, Lipová-lázně vytvořila územní plán, mikulovický Plastkon modernizoval výrobní areál, no a stovky dalších projektů.
Jeden malý trik na závěr, který také zmíněný výzkum prozradil. Čím hrdější jsme na Česko, tím hrdější jsme na unii, tak to pojďme vzít pěkně od podlahy a začněme být hrdější na Jesenicko, ta ostatní hrdost přijde sama.
Kdyby někoho zajímaly detaily citovaného průzkumu, najdete jej tady

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.