
Dvě holky od kultury - Tereza Slováková a Kristýna Krutilová

Nový ředitel Městských kulturních zařízení Jeseník (MKZ) Pavel Haluza se role ujme až v červnu, už teď ale může vidět, že v sekci 'umění' má nabito. Do stěžejní kulturní instituce regionu se totiž povedlo přivést dvě vystudované malířky, které mají společnou ambici - zpřístupnit Jeseníku kvalitní vizuální umění. Udělat z nepolíbených uměním příznivce, z příznivců milovníky a z milovníků znalce. Nějak tak by se dala charakterizovat mise, s jakou se v jesenickém MKZ do práce pustily Kristýna Krutilová s Terezou Slovákovu.
Plnohodnotný život není jen o nahánění peněz, člověk toho ke spokojenému životu potřebuje víc. Pro někoho je oním 'víc' možnost opakovaně prožívat umění, k čemuž na Jesenicku přispívají i Tereza s Kristýnou. Navazují na dobrou práci, kterou v MKZ nastartovala Lucie Vobořilová, galeristka se zkušeností v Národní galerii. To ona nastavila laťku a děvčata ji "pouze" drží. A mají na to, aby udržely i zvedly.
Může to vypadat lehce úsměvně, protože životopisy obou holek jsou si tak z 80 % podobné, spíše to ale poukazuje na fakt, že když se potká 'osvícenost zaměstnavatele' s 'ambicí zaměstnance', můžeme tady mít takhle personálně skvěle obsazenou organizaci.
Kristýna s Terezou jsou do rodiny, to si řekněme na úvod. A to do rodiny, kde výtvarné umění vždy hrálo roli. Obě první část dětství prožily v Písečné, na které navázalo ježdění na druhý stupeň ZŠ Česká Ves (v případě Terezy) a Gymnázium Jeseník (v případě Kristýny). Zpozornět byste měli ve chvíli, kdy čtete, že se v jesenické Základní umělecké škole připravovaly na talentové zkoušky, aby se obě dostaly na stejnou Střední uměleckou školu do Ostravy. A sednout na zadek si klidně můžete z informace, že byly následně obě přijaty na Fakultu umění při Ostravské univerzitě. K "velkému" překvapení obě vystudovaly obor malba, jen každá v jiném ateliéru.
Tereza Slováková se po státnicích více méně stáhla z Ostravy domů. Kristýna Krutilová nakonec rok po studiích s uvědoměním, že je vlastně docela velká patriotka, také zamířila zpět na Jesenicko. Přibrala s sebou i přítele, taky malíře Filipa Nádvorníka. Společně se usadili nad Českou Vsí, kde budují Farmu pod Holendry.
Je sám o sobě husarský kousek, že se dvěma holkám z rodiny povede ujít tuhle studijní a životní cestu. A ještě větší haluz je, dostat je obě do jednoho baráku, aby společně dělaly na platformě 'Současné umění pro Jeseník'. Hlavním posláním projektu využívajícím zázemí galerie v Katovně, je přivážet do Jeseníku zajímavá jména současného českého umění, jejichž různorodou tvorbu stojí za to vidět. Výjimečná na tom všem je snaha vytvořit ke každé výstavě i bohatý doprovodný program, který znásobí účinek výstavy. Když se tedy povede do Jeseníku přilákat například Vendulu Chalánkovou, Richarda Loskota, Dušana Záhoranského, Hanu Puchovou, Petra Nikla a další, vždycky je to vedle výstavy či instalace o workshopech pro školy i veřejnost, komentovaných prohlídkách, hudebních vystoupeních či promítání a je patrná snaha udělat z návštěvníků akcí také žáky a studenty z celého Jesenicka.
Prostřednictvím edukačních programů vzdělávat jak děti, tak dospělé, nabídnout umělecké zážitky návštěvníkům regionu a přispět ke zatraktivnění Jesenicka v očích těch, které sem chceme přistěhovat, tak na nás působí mise holek.
A jestli jste nabyli dojmu, že MKZ Jeseník je fajn organizace, a chcete mít za kolegyně výstavářky Kristýnu s Terezou, mrkněte na positivJE/KARIÉRA - do MKZ aktuálně hledají dramaturga/produkčního a účetní/ho.


Trio kamarádek Tereza, Barbora a Iveta opět do Jeseníku láka designéry

Lara Škrobánková se chce protancovat na největší festival tance na světě

Uznávaný fotograf Vasil Stanko digitalizuje depozitář Vlastivědného muzea Jesenicka

Kondiční trenér Patrik Kmínek připravuje olomouckou Sigmu na pohárovou Evropu
