Dvě holky od kultury - Tereza Slováková a Kristýna Krutilová

27.04.2023

Nový ředitel Městských kulturních zařízení Jeseník (MKZ) Pavel Haluza se role ujme až v červnu, už teď ale může vidět, že v sekci 'umění' má nabito. Do stěžejní kulturní instituce regionu se totiž povedlo přivést dvě vystudované malířky, které mají společnou ambici - zpřístupnit Jeseníku kvalitní vizuální umění. Udělat z nepolíbených uměním příznivce, z příznivců milovníky a z milovníků znalce. Nějak tak by se dala charakterizovat mise, s jakou se v jesenickém MKZ do práce pustily Kristýna Krutilová s Terezou Slovákovu.

Plnohodnotný život není jen o nahánění peněz, člověk toho ke spokojenému životu potřebuje víc. Pro někoho je oním 'víc' možnost opakovaně prožívat umění, k čemuž na Jesenicku přispívají i Tereza s Kristýnou. Navazují na dobrou práci, kterou v MKZ nastartovala Lucie Vobořilová, galeristka se zkušeností v Národní galerii. To ona nastavila laťku a děvčata ji "pouze" drží. A mají na to, aby udržely i zvedly.

Může to vypadat lehce úsměvně, protože životopisy obou holek jsou si tak z 80 % podobné, spíše to ale poukazuje na fakt, že když se potká 'osvícenost zaměstnavatele' s 'ambicí zaměstnance', můžeme tady mít takhle personálně skvěle obsazenou organizaci.

Kristýna s Terezou jsou do rodiny, to si řekněme na úvod. A to do rodiny, kde výtvarné umění vždy hrálo roli. Obě první část dětství prožily v Písečné, na které navázalo ježdění na druhý stupeň ZŠ Česká Ves (v případě Terezy) a Gymnázium Jeseník (v případě Kristýny). Zpozornět byste měli ve chvíli, kdy čtete, že se v jesenické Základní umělecké škole připravovaly na talentové zkoušky, aby se obě dostaly na stejnou Střední uměleckou školu do Ostravy. A sednout na zadek si klidně můžete z informace, že byly následně obě přijaty na Fakultu umění při Ostravské univerzitě. K "velkému" překvapení obě vystudovaly obor malba, jen každá v jiném ateliéru.

Tereza Slováková se po státnicích více méně stáhla z Ostravy domů. Kristýna Krutilová nakonec rok po studiích s uvědoměním, že je vlastně docela velká patriotka, také zamířila zpět na Jesenicko. Přibrala s sebou i přítele, taky malíře Filipa Nádvorníka. Společně se usadili nad Českou Vsí, kde budují Farmu pod Holendry.

Je sám o sobě husarský kousek, že se dvěma holkám z rodiny povede ujít tuhle studijní a životní cestu. A ještě větší haluz je, dostat je obě do jednoho baráku, aby společně dělaly na platformě 'Současné umění pro Jeseník'. Hlavním posláním projektu využívajícím zázemí galerie v Katovně, je přivážet do Jeseníku zajímavá jména současného českého umění, jejichž různorodou tvorbu stojí za to vidět. Výjimečná na tom všem je snaha vytvořit ke každé výstavě i bohatý doprovodný program, který znásobí účinek výstavy. Když se tedy povede do Jeseníku přilákat například Vendulu Chalánkovou, Richarda Loskota, Dušana Záhoranského, Hanu Puchovou, Petra Nikla a další, vždycky je to vedle výstavy či instalace o workshopech pro školy i veřejnost, komentovaných prohlídkách, hudebních vystoupeních či promítání a je patrná snaha udělat z návštěvníků akcí také žáky a studenty z celého Jesenicka.

Prostřednictvím edukačních programů vzdělávat jak děti, tak dospělé, nabídnout umělecké zážitky návštěvníkům regionu a přispět ke zatraktivnění Jesenicka v očích těch, které sem chceme přistěhovat, tak na nás působí mise holek.

A jestli jste nabyli dojmu, že MKZ Jeseník je fajn organizace, a chcete mít za kolegyně výstavářky Kristýnu s Terezou, mrkněte na positivJE/KARIÉRA - do MKZ aktuálně hledají dramaturga/produkčního a účetní/ho.

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode Cookies